Doğu Akdeniz’in ’Tüpraş’ı 6,5 milyar lira ile İsdemir oldu

Doğu Akdeniz'in 'Tüpraş'ı 6,5 milyar lira ile İsdemir oldu

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2016’ araştırması sonuçlarına göre, sanayinin zirvesinde 32 milyar 594 milyon liralık üretimden satışlar ile Tüpraş yer aldı. Listede ikinci Ford, üçüncü ise Tofaş oldu. Geçen yıl 6 milyar 497 milyon liralık üretimden satışlar gerçekleştiren İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir) de listede 10’uncu sırada yer alarak Doğu Akdeniz’in gururu oldu.

05 Haziran 2017 - 17:35 - Güncelleme: 07 Haziran 2017 - 14:38

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği, sektörler için en değerli verileri oluşturan ve devler ligini belirleyen ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2016’ araştırmasının sonuçları açıklandı. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından basın toplantısında açıklanan araştırma sonuçlarına göre, sanayinin zirvesinde 32 milyar 594 milyon liralık üretimden satışlar ile Tüpraş yer aldı. Listede ikinci sırada 16 milyar 314 milyon liralık üretimden satışlar ile Ford bulunurken, üçüncü sırayı ise üretimden satışları 12 milyar 856 milyon lira olan Tofaş elde etti. İlk 10 içinde beş otomotiv şirketinin yer aldığı araştırmada, listeye 48 yeni sanayi kuruluşu girdi. Bunlardan 27 tanesi geçen yıl İSO 2’nci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında yer alan şirketlerden, 21 kuruluş ise ‘İSO 1000’ dışından olan şirketlerden oluştu.

ÜRETİMDEN NET SATIŞLARDA YÜZDE 9’LUK ARTIŞ

Reel ekonominin mevcut durumunu ve yaşadığı sorunları ortaya çıkarması bakımından önem taşıyan araştırmaya göre, 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun üretimden net satışları bir önceki yıla göre yüzde 8,8’lik artışla 450 milyar 505 milyon liradan 490 milyar 43 milyon liraya çıktı. Kuruluşların toplam faaliyet kârı bir önceki seneye göre yüzde 18,6 artışla 52,4 milyar liraya, faaliyet kârlılık oranı da yüzde 8,7’den yüzde 9,4’e yükseldi. Toplam ihracatı üç yıldır üst üste gerileyen 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun 2016 yılında ihracatı yeniden ivme kazanarak yüzde 3,1 artışla 55,1 milyar dolar oldu.

EKONOMİNİN EN YAKIN YOL ARKADAŞI

Araştırma sonuçlarını açıklayan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Türkiye’de yaşanan beklenmedik olumsuz olaylar eğer dünyanın en gelişmiş ülke ekonomilerinde yaşanmış olsaydı, bu ülke ekonomilerinde bizim ekonomimizin yaşadığı tahribattan daha büyüğü yaşanırdı. Oysa Türkiye ekonomisi, Türkiye özel sektörü ve sanayimiz, bütün bu zorluklara rağmen ekonomik aktivitesini, dinamizmini kesmedi” dedi. Sanayi sektörünün ekonominin geneli üzerinde bir performans göstererek ekonomik büyümeye en nitelikli katkıyı sunduğunu ve yüzde 3,9’luk performansıyla büyümeyi sürüklediğini vurgulayan Bahçıvan, şunları söyledi: “Sanayimiz böyle bir dönemde göstermiş olduğu performansla, her zaman olduğu gibi ekonominin en yakın yol arkadaşı, zor günlerin dostu olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda Türkiye’yi orta gelir tuzağına girmekten kurtaracak, nitelikli ve sürdürülebilir büyümeyi yaratacak, ekonomimizi dış rekabette bir üst lige çıkaracak ve nihayetinde Türkiye’nin dünyadaki en büyük 10 ekonomi arasına girmesine en güçlü katkıyı yapacak yegâne sektör, sanayi sektörüdür. Türk sanayisi, finansman zorluğu, kur dalgalanmaları, sosyal, siyasal ve jeopolitik tüm olumsuzlukları barındıran bir yıl içinde, ‘başarma’ azim ve kararlılığını korudu. Sanayici hem kâr etme noktasında hem ihracatını artırmakta, hem üretimini sürdürmekte ve hem de yeni istihdam yaratmakta, ülkesine karşı temel sorumluluklarını kapsayan sınavların hepsinden başarıyla geçti. Bu çaba ve başarı da, sanayi sektörünün üretim ekonomisine dönüş ve ekonomide üretim kültürünün yeniden hâkim kılınması için her türlü desteği almayı hak ettiğini ortaya koydu.”


SANAYİCİNİN BORÇ YÜKÜ ARTARKEN AR-GE’DE İLERLEME KAYDEDİLEMEDİ

İSO Başkanı Bahçıvan’ın açıkladığı İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının sonuçları şu şekilde gerçekleşti:

 • Faaliyet kârının yarıdan fazlası finansman giderine gitti: Ana faaliyetlerinde başarılı olan sanayide, finansman yönetimi son yıllardaki en temel problem olmaya devam etti. Sanayi kuruluşları, elde ettikleri 52 milyar liralık esas faaliyet kârının yarısından fazlasını finansman gideri olarak kaybetti. Finansman giderleri 2016 yılında yüzde 3,6 oranında artarak 29 milyar liraya yükseldi. Finansman giderlerinin net satışlara oranı ise 0,3 puan düşerek yüzde 5,2 oldu. Yine sanayi devlerinin FAVÖK mutlak büyüklüğü 76,1 milyar lira olarak hesaplandı. 2015 yılında bu büyüklük 62 milyar lira olmuştu. Yani FAVÖK büyüklüğü yüzde 22,8 arttı. Dönem kâr ve zarar toplamı da 2016 yılında yüzde 33,2 artarak 28,3 milyar liradan 37,7 milyar liraya yükseldi. İSO Başkanı Bahçıvan, “Finansman noktası rahatlatıldığı zaman, bu kadar zorluklarla mücadele edebilen bir sektörün, daha başka neler yapabileceğinin de ipuçlarını bu raporda görmekteyiz” dedi.
 • Sanayici TL’deki değer kaybının etkisini sınırladı: TL’nin değer kaybının finansman giderlerinde beklentilerin altında etki yaptığını belirten Bahçıvan, “Çünkü finansman giderlerinin faaliyet kârı içindeki payı 2016’da yüzde 63,4’ten yüzde 55,4’e indi. Her ne kadar geçen yıla göre bu parametrede bir düşüş gerçeklemiş olsa da finansman giderlerinin faaliyet kârına oranında son 4 yıl ortalamasının yüzde 56 olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Dünyada bu oran ortalama yüzde 16. Sanayi firmaları, döviz kuru dalgalanmalarının ve TL’deki değer kaybının finansman giderlerine olumsuz etkisini sınırlamayı başardı” diye konuştu.
 • Ar-ge konusunda sanayicilere eleştiri: Araştırma-geliştirme (ar-ge) harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 16,3’lük azalma ile 2,8 milyar liraya indi. Ar-ge harcamalarının üretimden satışlara oranı 2016 yılında yüzde 0,57’ye gerilerken, ar-ge yapan şirket sayısı da 239’a düştü. Ar-ge konusunda sanayiciler olarak eleştirel bir pay çıkarmak gerektiğini belirten Bahçıvan, “Veriler, ar-ge yatırımları konusunda verilen destek ve teşviklere sanayicilerden yeteri kadar yanıt alınamadığını göstermektedir. Sanayiciye ar-ge yatırımları ile ilgili olarak daha fazla sorumluluk düşmektedir” ifadelerini kullandı.
 • GSYİH’deki imalat sanayii payı 2015 ile aynı seviyede: Araştırmaya göre sanayi sektörünün uzun yıllara dayanan yapısal sorununun devam ettiğini belirten Bahçıvan, “Bu da GSYİH’deki imalat sanayii payının gerilemesi. Türkiye ekonomisinin yeniden ve katma değeri daha yüksek bir üretim ekonomisine dönmesi gerekmektedir. 2015 yılında olduğu gibi geçen yıl da bu alandaki karnemizi iyileştiremedik. İmalat sanayinin GSYİH içindeki payı geçen yıl yüzde 16,7 olarak aynı seviyede kalmaya devam etti. Bu trendin tersine çevrilebilmesi kaçınılmazdır ve sanayi sektöründe koşulların iyileştirilmesi ihtiyacı sürmektedir” şeklinde konuştu.
 • Kaynaklar içinde borçların payı yüzde 62’ye yükseldi: Borç/özkaynak ilişkisinde, son 10 yıldır sürekli olarak özkaynaklar aleyhine bozulan bir denge görüldü. Kaynak yapısı içerisinde borçların payı 2007 yılında yüzde 45,2 iken, bu oran 2016 yılında yüzde 61,9’a yükseldi. Aynı dönemde özkaynakların payı da yüzde 54,8’den yüzde 38,1’e geriledi. Sonuçlar, son 10 yılın en olumsuz borç/özkaynak ilişkisini gösterdi. Bahçıvan, “Borçluluk oranları, 65/35 bandında olan dünya ortalamasına yakın olmakla birlikte bu göstergenin verdiği bir önemli mesaj şu: Sanayi kuruluşlarının büyük zahmetlerle ve adeta damla damla topladıkları kârlarının önemli bir bölümünün finansman giderlerine gitmesinden dolayı iç kaynaklarını büyümede kullanamamaktadırlar. Yetersiz ve eriyen özkaynaklar nedeniyle büyümek için yeni yatırımların daha çok borçlanmaya dayalı olarak yapılması, 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun görece olarak daha sağlıksız bir finansman çarkının içinde olduklarını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu. Yine İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun borç yükü her geçen yıl biraz daha artarken, 2016 yılında bu oran yüzde 18,8’lik artışla 207 milyar liraya yükseldi.
 • Devreden KDV yükü nedeniyle devlete 6 milyar lira borç verdik: Sanayicilerin en önemli sorunlarından birinin yatırımlar ve işletme sermayesi açısından yeni kaynaklara ulaşamaması olduğunu belirten Bahçıvan, “Kaynakların bu kadar kıt ve pahalı olduğu bir ortamda, sanayicilerin üzerindeki devreden KDV yükü her geçen yıl artıyor. İSO 500’ün devreden KDV’sinin 2016 yılında çok daha fazla yükselerek yüzde 23,6 ile 6 milyar liraya çıktı. Sanayici finansmanda zorlanırken, devlete de 6 milyar lira borç verdi. KDV, bugün artık uygulanış esası olarak sanayinin-sanayicinin kıt kaynaklarından kamuya adeta bir işletme sermayesi transfer yükü getirmektedir. Maliye Bakanlığımızın mevcut KDV sisteminin değiştirilmesi çalışmalarını heyecanla izlerken, bu konuda da bir çözüm üretileceği ümidini taşıyoruz” dedi.
 • İstihdam yüzde 2,2 arttı: Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun istihdamları yüzde 2,2 ile yaklaşık 15 bin civarında arttı. Ödenen maaş ve ücretlerde de yüzde 15,7 oranında artış gerçekleşti. Son yıllarda duran varlıklar lehine olan iyileşme, 2016 yılında 1 puan kadar geriledi. İSO 500’de 2016 yılında vergi öncesi kâr eden kuruluş sayısı 400’den 392’ye inerken, zarar eden kuruluş sayısı ise 108 oldu. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (EBITDA) eden firma sayıları 2016 yılında 484’e yükseldi ve ölçülmeye başlandığı son dört yıl içindeki en yüksek sayıya ulaştı. Zarar eden firma sayısı ise 16’ya geriledi. İSO 500’ün içinde yer alan yabancı sermaye paylı kuruluşların sayısı da 123’e indi.
 • Yüksek teknoloji yoğun sektörlere ihtiyaç sürüyor: Teknoloji yoğunluklarına göre yaratılan katma değer itibarıyla en yüksek payı yüzde 39,3 ile orta-düşük teknoloji yoğunluklu sanayiler aldı. Düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin payı ise 2016 yılında 1,5 puan azalarak yüzde 37,4 oldu. Orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı ise yüzde 19,5’e yükseldi. Yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı da çok küçük bir artışla 2016 yılında yüzde 3,7 oldu. 2016 yılında orta-yüksek ve yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerin toplam payı son yılların ortalaması olan yüzde 21,7’nin üzerinde yüzde 23,2’ye çıktı. Verilere göre 474 imalat sanayii firmasından 192’si düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerde faaliyet gösterirken, orta-düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerde 149 firma, orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerdeki 121 firma, yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerde 12 firma yer aldı.

İLK 10’DA BİR DOĞU AKDENİZLİ

İSO Türkiye’nin 500 Büyük Kuruluşu - 2016 (İlk 10 / Üretimden Net Satışlara Göre [TL])

 1. Tüpraş (32.594.414.128)
 2. Ford (16.314.127.976)
 3. Tofaş (12.856.413.539)
 4. Oyak-Renault (11.465.524.257)
 5. Arçelik (11.245.036.602)
 6. Toyota (10.570.043.142)
 7. EÜAŞ- Elektrik Üretim A.Ş. (7.348.858.592)
 8. Hyundai Assan (7.057.554.049)
 9. İçdaş Çelik (6.545.208.753)
 10. İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (6.496.505.034) |

Reklam
Bu haber 3034 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güçlü kamu maliyesi ve bankacılık sistemine kararlılıkla devam edeceğiz
Güçlü kamu maliyesi ve bankacılık sistemine kararlılıkla devam...
Kamu bankaları ve bakanlıklara önemli atamalar
Kamu bankaları ve bakanlıklara önemli atamalar