ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi
Sicil affı KOSGEB kredisine yarayacak


Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Sicil affı çıktı, KOSGEB kredisi daha da önem kazandı" dedi.

2016 yılı sonunda uygulanan ve ülke genelinde 250 bin esnafın başvurduğu 3 yıl vadeli Sıfır Faizli 50 Bin Liralık KOSGEB kredisi, sadece 15 bin esnafın kredi alabilmesi ile 235 bin esnafta hayal kırıklığına sebep olmuştu. 
Ancak son günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan sicil affı ile birlikte esnaf yeniden KOSGEB kredisi haberlerini bekliyor. Daha önce başvurduğunda kötü sicil yüzünden kredi alamayan esnaf sicil affı ile birlikte yeniden kredi ümit etmeye başladı.
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Sicil affına ilişkin kanun tasarısı TBMM`de kabul edilerek Resmi Gazete`de yayımlanarak yasalaştı. 2016 yılı sonunda 0 faizli 3 yıl vadeli 50 bin liralık kredi için müracaat eden yaklaşık 250 bin kişiden 15 bini bu krediden faydalanmaya hak kazanmıştı. Şimdi geri kalan 235 bin kişiden şartı tutan tüm esnafın faydalanacağını Başbakan Binali Yıldırım`ı Çankaya Köşkü`nde ziyaretimiz sırasında açıkladı. Şimdi esnafımız kredinin kullandırılması için başvuruların bir an önce başlamasını bekliyor" dedi. 

"ESNAFIMIZIN GÖZÜ KULAĞI KOSGEB`TE"
Anayasa oylamasının ilk turundan hemen sonra Sicil affına ilişkin kanunun çıktığına dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkarımızın beklediği sicil affı çıktı. Şimdi sırada KOSGEB kredileri var. 235 bin esnafımız Başbakan Sayın Binali Yıldırım`ın verdiği müjdenin bir an önce hayata geçmesini bekliyor. Sicil affından yararlanabilmek için bankalara olan borçların 6 ay içinde ödenmesi gerekiyor. Bunun için de KOSGEB kredilerinin önemi daha da arttı" diye konuştu.

"KOSGEB KREDİSİ CAN SUYU OLACAK"
Esnaf ve sanatkarları yakından ilgilendiren Sicil affına ilişkin kanunun çıkması ve şimdi de KOSGEB kredilerine ilişkin kanunun çıkarılması ve uygulamaya konulması ile piyasaların rahatlayacağını belirten Palandöken şöyle devam etti: "2016 yılında yaklaşık 235 bin esnaf 50 bin liralık 0 faizli kredi için müracaat etmiş ama olumsuz sonuçla karşılaşmıştı. Başbakanımız Binali Yıldırım`ın da belirttiği gibi hak eden ve şartları tutan herkese 50 bin liralık 0 faizli kredinin verilmesi ile piyasalar rahatlayacak ve ekonomiye can suyu olacak. Böylece hem esnafımız sıkıntıdan kurtulacak hem de piyasaya sıcak para girişi ile sağlanmış olacak. Esnafımız merak etmesin 50 bin TL`lik 0 faizli krediye ilişkin çalışmaları yakından takip ediyoruz"