ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi
İhracatta güzel başlangıç


İhracat yıla rekorla başladı. TİM verilerine göre Türkiye’nin ocak ayı ihracatı yüzde 15’lik artışla 10,5 milyar dolar olurken, son 49 ayın artış rekoru kırıldı. Bölgemiz ise bu başarıya yüzde 19’la ortak oldu.

Başar ŞEKER / Refleks
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2017 yılının Ocak ayı ihracat verilerini açıkladı. TİM verilerine göre, Türkiye’nin ocak ayı ihracatı yüzde 15’lik artışla 10 milyar 528 milyon 47 bin dolar olarak gerçekleşti. Verilerin açıklandığı basın toplantısında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İhracatımızda tam 49 aydır bu seviyelerde bir artış oranı görmemiştik” sözleriyle yıla rekorla başlandığına vurgu yaptı.

EN FAZLA İHRACAT ARTIŞI MERSİN’DE
Doğu Akdeniz kentlerinin ocak ayındaki ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19’luk artışla 507 milyon 831 bin dolar oldu. İller bazında ise; ocak ayında Hatay yüzde 21’lik artışla 158 milyon 217 bin dolar, Mersin yüzde 32’lik artışla 136 milyon 36 bin dolar, Adana yüzde 6’lık artışla 121 milyon 104 bin dolar, Kahramanmaraş yüzde 19’luk artışla 80 milyon 903 bin dolar, Osmaniye yüzde 15’lik artışla 11 milyon 571 bin dolar ihracat verisine ulaştı.
Sektörel bazda bakıldığında, Doğu Akdeniz’in ocak ayı ihracat artışına yüzde 43’lük artışla çelik ve yüzde 32’lik artışla yaş sebze-meyve sektörleri katkı sağladı. Bölgenin lokomotif sektörlerinden tekstil ve hammaddelerinin bu artışa katkısı ise ‘yüzde 6’ ile sınırlı kaldı.

GÜZEL BAŞLADIK
İhracattaki güzel başlangıç için açıklama yapan Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Zeki Kıvanç, “Ortadaki tablo oldukça umut verici. Özellikle ihracatçılarımızın, zor geçen bir yılın ardından yılmadan ve yorulmadan yollarına devam etmesi böyle bir sonuçla da taçlanmış oldu. Rusya ile yüzde 57’lik ve Irak ile yüzde 42’lik ihracat artışları hepimizin derin bir nefes almasını sağladı. Sözün kısası: Yıla nasıl başladıysak öyle devam etmesini umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SORUNLAR BİTERSE ARTIŞ DEVAM EDER
Doğu Akdeniz’in ihracat artışına yüzde 43’lük artışla büyük katkı koyan çelik sektörünün durumunu değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci ise, “Sektör olarak yüzde 3’lük ihracat artış hedefi koyduğumuz 2017 yılına beklentilerimizin çok üstünde bir başlangıç yaptık. Yılın ilk ayında miktarda yüzde 19’luk artış yakaladık. Ayrıca bir süredir değer bazında düşüşler yaşıyorduk. Ocak ayında bu düşüşü de tersine çevirdik ve değerde yüzde 36’lık artış sağladık” açıklaması yaptı. Ekinci, açıklamasında, “Son dönemde Türkiye’ye karşı oluşturulmaya çalışılan olumsuz algı nedeniyle bazı ülkeler, Türk çelik sektörünün ticari faaliyetlerine engel olmaya çalışıyor. Pazar kaybına sebebiyet veren bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Böylece ihracat artışımız sürdürülebilir olacaktır” ifadelerine yer verdi.