ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi
İnşaatta 11’inci büyük buluşma


Bu yıl 16-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen TÜYAP Adana 11’inci Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri İş ve İnşaat Makineleri Fuarı ile eşzamanlı diğer fuarlar; tesisattan izolasyona, kapı ve pencereden mutfak ve banyoya yüzlerce ürünü alıcısıyla buluşturdu.

Başar ŞEKER / Refleks
TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Fuarcılık A.Ş., Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası işbirliği ile Adana Organize Sanayi Bölgesi, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, Adana Müteahhitler Birliği, Adana İnşaat Mühendisleri Odası, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği, Adana Kamu Müteahhitleri Derneği ve Çukurova Belediyeler Birliği destekleri ile hazırlanan, Adana İnşaat 2017 - 11’inci Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri İş ve İnşaat Makineleri Fuarı, Adana IHS 2017 - 10’uncu Isıtma Soğutma Havalandırma Doğalgaz Teknolojisi Tesisat ve Yalıtım Fuarı, Adana Kent 2017 - 9’uncu Belediye İhtiyaçları Kent Mobilyaları Park Bahçe Düzenlemeleri ve Spor Tesisleri Fuarı, Adana Yapıda Yenilikler Dekorasyon Tadilat Yenileme ve Teknolojileri Fuarı 16-19 Şubat 2017 tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

YURTDIŞINDAN DA KATILIM OLDU
Konuyla ilgili açıklama yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Fuarımıza yurtdışından Kıbrıslı, İranlı, Lübnanlı, Azerbaycanlı ve Gürcistanlı çok sayıda iş insanı katılım gösterdi. Ayrıca yurtiçinden de Adana, Mersin, Niğde, Kayseri, Kahramanmaraş, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Konya, Nevşehir, Aksaray, Malatya, Karaman ve Hatay başta olmak üzere 40’a yakın kentten gelen inşaat ve makine mühendisleri, mimarlar, müteahhitler katılımcı firmalarımızla iş bağlantıları kurdu” dedi. 

İNŞAATIN ÇALIŞTIRDIĞI ONLARCA SEKTÖR BİR ARADA
Alagöz, şöyle devam etti: “İzolasyondan tesisata, boyadan vitrifiye ürünlerine, çatı ve cephe kaplamalarından seramik mutfak ve banyoya, kapı ve pencereden ısıtma soğutma sistemlerine, doğalgaz ekipmanlarından tesisat ve yalıtıma, kent mobilyaları park bahçe düzenlemelerinden belediye ihtiyaçlarına kadar yüzlerce ürünün sergilendiği eşzamanlı fuarlar, geniş konsepti ile ziyaretçilerin tüm beklentilerini karşıladı.”

M. F. VURSAVUŞ YENİDEN BAŞKAN
Adana Yapı Müteahhitleri Derneği’nin (AYAMDER) 13 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul’unda Mustafa Fidan Vursavuş güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi. Adana İnşaat Fuarı öncesi Refleks’e konuşan Vursavuş, fuarın özellikle durgunluğa giren sektörlerinin hareketlenmesi açısından önemine vurgu yaptı. Bu yıl 11’incisi düzenlenen fuarın her geçen yıl bir önceki yıldaki eksikliklerini gidererek yoluna devam ettiğini kaydeden Vursavuş, AYAMDER olarak böyle organizasyonları desteklemeyi her zaman sürdüreceklerini belirtti.

İKİ MESELEMİZ: İMAR VE KRİTER
Yapı sektörünün yaşadığı sıkıntılara ilişkin de görüş bildiren AYAMDER Başkanı Vursavuş, sorun olarak yerelde imarlı arsaların eksikliğini, ulusalda ise müteahhitliğin hâlâ bir kriterinin bulunmamasını gördüklerini ifade etti. Vursavuş, “İmarlı arsaların yetersizliği özellikle arz-talep dengesini bozmakta ve uzun dönemde yaşanacak sıkıntıların habercisi olmaktadır. Bununla birlikte imar çalışmalarında parsel bazlı dönüşümler yerine ada bazlı dönüşümler uygulanmalıdır” diye konuştu. Vursavuş, müteahhitliğin kriteri konusunda ise, “Müteahhitlik hizmet yasası bir an önce yürürlüğe girmeli, meslek yap-sat müteahhitliğinin dışına çıkarılmalıdır” dedi.