ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi
Finansmana erişimde KGF kolaylaştırıcılığı


1993 yılında mevzuatımıza giren Kredi Garanti Fonu (KGF), bir kefalet kuruluşu olarak teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli finansman olanaklarından yararlanamayan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için can simidi işlevi görüyor. Yeni düzenlemelerle birlikte KOBİ sınıfına girmeyen işletmeler de KGF imkânlarından yararlanabiliyor.

Barış AVCI / Refleks
Gelecek vaat eden işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırarak Türkiye’nin büyüme ve kalkınmasına stratejik anlamda destek sağlamayı amaçlayan kefalet sisteminin işleyişi hakkında Adana iş dünyasına bilgilendirme yapan KGF Adana Şubesi Müdürü Celal Altuntaş, kurum olarak teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan KOBİ’lerin ‘müteselsil kefil’ olmak suretiyle krediye erişimlerini sağladıklarını belirtti.

ORTAKLIK YAPISI
Adana Ticaret Odası’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Altuntaş, KGF’nin 5’i katılım bankası olmak üzere 21 banka, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme Vakfı (MEKSA) ile Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı’nın (TOSYÖV) ortaklığında kurulduğu bilgisini verdi.

34 İLDE 39 ŞUBE
“KOBİ’ler kalkınırsa Türkiye kalkınır” düşüncesiyle hareket ettiklerini kaydeden Altuntaş, KGF’nin imkânlarından KOBİ’ler ve KOBİ vasfına sahip kadın girişimciler ve genç girişimcilerin, esnaf sanatkârların, tarımsal işletmelerin, serbest meslek mensuplarının ve hazine desteklerinden şarta bağlı olarak KOBİ ölçeğinden büyük işletmelerin yararlanabileceğini söyledi. Türkiye genelinde 34 ilde 39 şubelerinin bulunduğunu ifade eden Altuntaş, KGF Adana Şubesi’nin Mersin’den Hatay’a 4 ili kapsadığını dile getirdi.

İKİ TÜRLÜ BAŞVURU
KGF’ye iki türlü başvuru yapıldığının altını çizen Altuntaş, risk paylaşım esasına göre yapılan başvuruların bankalar aracılığıyla, ilgili kurum ve kuruluşlardan destek almaya hak kazananların yapacakları kefalet başvurularının doğrudan KGF’ye yapıldığına işaret etti. Altuntaş, “Bankalar aracılığıyla yapılan başvurular şöyle oluyor: KOBİ bankaya kredi talebinde bulunuyor. Banka KGF’ye kefalet başvurusu yapıyor. Bankanın başvurusundan sonra KGF, KOBİ’yi inceliyor; beraberinde bankaya kefalet onayı veriyor. Onaydan sonra ise banka KOBİ’ye krediyi sağlıyor” dedi.