ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi
Mersinli Akyürek Technology’nin ürettiği makineler 75 ülkede çalışıyor


1973 yılında Mersin’de kurulan Akyürek Teknology, gıda sektörüne yönelik ürettiği makineleriyle adından söz ettiriyor. Ürettiği makineleri 75 ülkeye ulaşan firma, Türkiye’de ilk defa ‘yapraklı ürün işleme’ ve ‘makaron’ makineleri üretimine de başladı.

Refleks
Akyürek Technology Yönetim Kurulu Üyesi İlker Akyürek, bir dünya markası olan ve Mersin’de faaliyet gösteren firmalarının uluslararası ticarete ve ihracata katkısı ve hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2016 yılı ihracatını bir önceki yılda göre dolar bazında yüzde 45 artıran firmanın sektörde emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Akyürek, “Dünyada tohum işleme ve iyileştirme sektöründeki 5 firmadan biriyiz. İhracatımızın daha da artması en önemli hedefimiz. Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu bu zor zamanlarda sağlayacağımız en büyük katma değerin ihracat geliri olduğunu biliyoruz” dedi.

MAKİNE ÜRETİMİNDE İLKLERE İMZA ATIYOR
1973 yılında Mersin’de kurulan firmanın cirosunun yüzde 65’ini ihracat üzerinden gerçekleştirdiğini ifade eden Akyürek, 75 ülkeye yaptıkları ihracat ile dünyayı Türk teknolojisiyle tanıştırdıklarını dile getirdi. Gıda sektöründe çalışan makineleri yüzde 100 kendi bünyelerinde ürettiklerini de kaydeden Akyürek, “Bu yıl 44’üncü yılını kutlamaya hazırlandığımız aile şirketimizde, 2017 yılına yeni ar-ge projemizin yatırım heyecanıyla girdik. Heyecanlı ve azimliyiz; çünkü Türkiye’de ilk defa üretilecek olan ‘yapraklı ürün işleme’ ve ‘makaron’ üretimi makinelerinin imalatına başladık. Türkiye’de ilk defa patentine başvurulan bu makine grubunun üreticisi olmaktan gururluyuz. Etiyopya, Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan şirketlerimizden sonra 2016 yılında İspanya’da tescilleyip grubumuza kazandırdığımız İspanyol şirketimizde, deneyimleri 20 yılı aşkın dünya mühendislerinden oluşan yeni bir ar-ge takımı kurduk. Burada hem ürün bandını geliştiriyor hem de yeni ürünlerimizi başta Avrupa ve Amerika olmak üzere tüm dünyaya pazarlama faaliyetlerini sürdürüyoruz. Ayrıca Amerika, Cezayir, Hindistan, Özbekistan, Peru, İtalya, Romanya, Nijerya ve Sudan’da temsilciliklerimiz bulunuyor” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 90 İHRACAT ARTIŞI HEDEFLİYOR
Türkiye’nin yaşadığı kötü günlerin ardından ülke ekonomisine katkıda bulunmak için daha çok çalıştıklarını belirten Akyürek, şunları kaydetti: “Ülke olarak kötü günler yaşadık. İnanıyoruz ki milletçe tüm zorlukları atlatacak güce sahibiz. Şimdi daha çok çalışmak, daha çok yatırım yapmak, istihdamı artırmak için her zamankinden daha fazla çaba göstermek zorunda olduğumuz zaman olduğunu düşünüyoruz. Sene sonuna kadar tamamlanacak yatırımlarımızla gelecek sene ihracatımızı yüzde 90 artırmayı hedefliyoruz. Teknolojinin her geçen gün ilerleyen global dünya düzeninde Akyürek Technology olarak dünyada kullanılan son teknolojiyi kendi sektöründe üretme kabiliyetine sahip bir Türk şirketi olmaktan gurur duyuyoruz. 2017 yılında da büyük gelişmelerle sektöre ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

425 KİŞİYE İSTİHDAM
Ülke pazarındaki en büyük paya sahip olduklarının altını çizen Akyürek Technology Yönetim Kurulu Üyesi İlker Akyürek, şöyle devam etti: “425 çalışanımızla çift vardiya seri üretim yapıyoruz. Geliştirdiğimiz yeni teknoloji ürünlerle son yıllarda dış pazarda payımız katlanarak büyüyor. Hedefimiz, Latin Amerika ülkelerine ihracatı geliştirmek. Peru ve Bolivya’ya ihracata 2 yıl önce başlamıştık.”