ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi




11 bin üyeyle ‘müstakil’ e-ticaret


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) kurduğu internet portalı ‘eMusiad.com’, 11 bin üye arasındaki ticaretin gelişmesi için fırsat sunuyor. Portaldan, MÜSİAD Adana Şubesi üyeleri de yararlanıyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki yılda bir gerçekleştirdiği, faaliyetlerin değerlendirildiği ve yeni yönetim kurullarının belirlendiği şube olağan genel kurulları tamamlandı. 49 MÜSİAD şubesinde yapılan olağan genel kurullar sonucunda 18 MÜSİAD şubesi yeni başkanını belirlerken, diğer şubelerde mevcut şube başkanlarının görevlerine devam etmesine karar verildi. Bu çerçevede MÜSİAD Adana Şubesi de yeni dönemde Burhan Kavak’la yola devam kararı aldı.
MÜSİAD Adana Şubesi Başkanı Kavak’la, yeni dönem projeleri, temmuzda açılışı yapılacak yeni genel merkez kompleksi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği istihdam seferberliği gibi konuları konuştuk.

ADANA’DA 24 YILLIK SERÜVEN
- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ne zaman kuruldu ve bugün nerelerde faaliyet gösteriyor?
MÜSİAD, 9 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul merkezli olarak kuruldu. Bugün yurtiçinde ‘şube’ ve ‘temsilcilik’ olmak üzere 86 irtibat ofisi bulunuyor. Yurtdışında ise 68 farklı ülkede toplamda 181 nokta ile hizmet veriyor. 11 bini aşkın üyeye sahip. 
- MÜSİAD Adana Şubesi ne zamandır var?
1993 yılında kurulduk. 24 yıllık bir serüvenimiz var. MÜSİAD Adana’nın 110 üyesi bulunuyor. Önümüzdeki 1 yıl içinde bu sayıyı 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz.
- MÜSİAD Adana Şubesi’nde üyelerin sektörel profili nasıl?
İnşaat, tekstil, makine başta olmak üzere hemen hemen her sektörden üyemiz bulunuyor. Üyelerimiz, Adana’nın sektörel profilini yansıtıyor.

YEREL SORUNLARA DAHA ÇOK MÜDAHİL OLACAĞIZ
- MÜSİAD Adana Şubesi yeni dönemde neler yapacak?
MÜSİAD’ın faaliyetlerinin birinci özelliği, üyeleri arasındaki birlik beraberliğin ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi. Bu doğrultuda çalışmalarımız yeni dönemde de devam edecek. Son olarak, yurtdışı gezileri planlıyoruz. Başlangıçta ajandamızda Katar, Irak ve Çin var.
Faaliyetlerimizin bir diğer özelliği ise, Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sağlarken, yerelde de bölge sorunlarına kayıtsız kalmamak ve çözümler konusunda elini taşın altına koymak. MÜSİAD Adana Şubesi olarak, yeni dönemde özellikle yerel sorunlara daha çok müdahil olacağız. Çünkü hem kentimizin hem bölgemizin sorunlarının tespit edilmesini ve nasıl çözümleneceğini bilen tecrübeli bir ekibimiz var. Yeni dönemde yerel yöneticilerimizle, meslek odalarımızla ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğimizi artıracağız.
Kentimizdeki iş dünyasını temsil eden 7 sivil toplum kuruluşuyla birlikte oluşturduğumuz Adana Ekonomi Platformu’nun çalışmalarına da yine bu dönemde ağırlık vereceğiz. Geçen hafta Adana Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ev sahipliğinde Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ağırladık.
Son olarak, yurtdışı gezileri planlıyoruz. Başlangıçta ajandamızda Katar, Irak ve Çin var.

TİCARİ İLİŞKİLERİN ‘E’ HALİ
- 11 bini aşkın üyesi bulunan MÜSİAD’ın ticarette nasıl bir iletişim ağı var?
Üyelerimizin birbirine kolayca ulaşabilmesi ve birbirleriyle ticaret yapabilmesi için bir portal hazırlandı. ‘Emusiad.com’ adı verilen ve sadece üyelerimizin yararlanabildiği bu portal, tüm sektörlerde faaliyet gösteren binlerce MÜSİAD üyesinin sattığı milyonlarca ürüne ve hizmete ister mobil uygulama ile ister web ortamından kolayca erişilmesine olanak sağlıyor. MÜSİAD’ın ulusal ve uluslararası ticaret hacmini artırmaya vesile olacak bu portal sayesinde ürünlerin bilinilirliği artmış olacak ve ulaşılabilirliği kolaylaşacak. Hedefimiz, tüm üyelerimizin katılımı ile güçlü bir satın alma platformu oluşturmak. Üyelerimiz bu platformda tüm bilgilere, kendilerine verilen şifre ile ulaşabiliyor.
- Adana’da bu portaldan yararlanan üyeleriniz var mı?
Evet, var. Bununla birlikte MÜSİAD Adana Şubesi olarak ‘MÜSİAD Ticaret’ adında bir WhatsApp grubumuz da var. Benzer bir iletişim, Adana’daki üyelerimiz arasında da sağlanıyor. Bir MÜSİAD’lı ticaret yapacağı zaman önce kendi üyelerine bakıyor. Dolayısıyla bu tarz iletişim ağları anlam kazanıyor.

YENİ GENEL MERKEZ TEMMUZDA HAZIR
- MÜSİAD’ın yeni genel merkez kompleksinin temeli ocak ayında atıldı. Nasıl bir genel merkez olacak?
MÜSİAD, 15 Temmuz darbe girişimine ve terör örgütlerinin saldırılarına rağmen yapacağı hiçbir projeyi iptal etmedi ve çalışmalarına daha da hız verdi. İstanbul Yeşilköy’de 10 bin metrekarelik kapalı alan üzerine inşa edilecek yeni genel merkez kompleksinin temeli ocak ayında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımı ile atıldı.
14 bin 600 metrekarelik arsa üzerinde 5 katı yerin üstünde, 3 katı da yerin altında olmak üzere 8 katlı olarak inşa edilecek olan komplekste kütüphane, kapalı ve açık otopark, gerektiğinde bölünebilen 800 metrekarelik bir konferans salonu, irili ufaklı 15 toplantı salonu gibi birçok alan bulunacak.
Binayla ilgili bir diğer ayrıntı da, doğal ışıktan azami ölçüde yararlanmak amacıyla tasarlanmış olması. Bu nedenle, ortada, çok amaçlı kullanabilecek büyük bir galeri boşluğu olacak. Buna bağlı olarak, galerinin tavanı ve binanın ön cephesi tamamen cam kaplı olacak. Aynı zamanda, binanın yapısında kullanılan malzemeler de, doğal, uzun ömürlü ve geri dönüşümlü olacak. 
Kompleks, akıllı bina özellikleriyle inşa ediliyor. Mekanik sistemler, enerji tasarrufuna yönelik seçilecek. Bunun yanında elektrik, aydınlatma, yangın koruma gibi otomasyon sistemleri kullanılacak.
Açılışın 21 Temmuz 2017’de yapılması planlanıyor.

SEFERBERLİĞE BİN KİŞİYLE KATKI
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğine MÜSİAD, 250 bin kişiyle ‘Biz de varız’ dedi. MÜSİAD Adana Şubesi’nin hedeflediği sayı ne kadar?
MÜSİAD Adana Şubesi üyeleri olarak 231 işletme ile 10 bin kişiden fazla istihdam sağlıyoruz. Bölgesel şartlar dâhilinde üyelerimiz istihdam seferberliği çağrısına destek verecek ve işletme büyüklüklerine göre yaklaşık yüzde 10 istihdam artışıyla bu sayıyı toplamda 11 binin üzerine çıkaracağız.

YENİ YÖNETİMDE KİMLER VAR?
MÜSİAD Adana Şubesi’nin 2017-2018 dönemi yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Burhan Kavak (Başkan); Abdullah Hamidi, Ahmet Aslan, Ali Karaçalı, Güray Atak, İsmail Hakkı Özkan, Mehmet Akif Kılaç, Mehmet Çalık, Mehmet Emre Çalışkan, Memet Akif Akyıldız, Murtaza Kılçık, Ozan Gülaçtı, Ömer Tekdemir, Recep Öner, Zeynel Abidin Üstemel.