ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi
Makine sektöründe işler yolunda gitmiyor


MTSO 27 No`lu Makine Sanayii Meslek Komitesi Başkanı Akar Tülücü, sektörde yaşanan talep darlığı ve nakit sıkışıklığı devam ettiği sürece yılın sonuna kadar Mersin`de makine üreticilerinin yüzde 20`sinin piyasadan çekileceğini, kalanının ise ortalama yüzde 40 kapasiteyle çalışacağını savunuyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 27 No’lu Makine Sanayii Meslek Komitesi Başkanı Akar Tülücü, yaptığı açıklamayla sektörün yaşadığı sıkıntıları anlattı. Son dönemlerde en büyük sıkıntıyı sürdürülebilirlik noktasında yaşadıklarını ifade eden Tülücü, üretimde dengeyi sağlamakta zorlandıklarını kaydetti. Hem talebin düşmesi hem de ödeme dengelerinin bozulması nedeniyle personeli bünyelerinde tutmakta zorlandıklarını ifade eden Tülücü, durumun bu şekilde devam etmesi halinde yılın sonuna kadar üreticilerin yüzde 20’sinin piyasadan çekileceğini, kalan yüzde 80’inin ise ortalama yüzde 40 kapasitelerle çalışmasının mümkün olabileceğini öngördüklerini dile getirdi.

DÖVİZ KURU YÜKSELDİ İŞLER RAYINDAN ÇIKTI
Sektörde bir diğer sıkıntıyı döviz kurlarındaki artışla yaşadıklarını anlatan Tülücü, bu yansımanın iki yönlü olduğunu belirtti. Avrupa’da çelik yapı ve makine sektöründe son dönemlerde metal talebinin arttığını belirten Tülücü, bu nedenle Türkiye’deki metal üreticilerinin ürünlerini Avrupa pazarına sattıkları fiyatlarla yurtiçine de satmaya başladıklarını söyledi. “‘Nasıl olsa Avrupa’dan talep var, yerli firmalar ürünümüzü almasa da yurtdışına satabiliriz’ düşüncesiyle yurtiçi fiyatlar da artırıldı” diyen Tülücü, “Buna bir de döviz kurunun yükselmesi eklenince sıkıntıyı iki kat fazla hissetmeye başladık” diye konuştu.

KISA DÖNEMLİ TEŞVİKLERLE AR-GE VE İNOVASYON ZOR
Döviz kurunda yaşanan sıkıntıların, ekonomideki belirsizliklerin ve ödemelerdeki ötelemelerin düzenli yatırım yapan firmaların önünü görmesini engellediğini ve bir süredir yatırımların beklemeye alındığını kaydeden Tülücü, “Tüm dünya Endüstri 4.0’a geçiyor. Bu sıkıntıları aşabilmemiz, üretimi güçlendirebilmemiz için bizim de yüksek teknolojiye geçmemiz şart. Ancak bunun, sağlanan kısa vadeli desteklerle yakın zamanda gerçekleşmesi zor gözüküyor. 15-20 yıllık uzun vadeli, planlı destekler verilmeli. Önce orta teknolojide güçlenmeli, ardından da hızla yüksek teknolojiye geçmeliyiz. Firmalarımız şu anda ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli üreticiler. Emeğe dayalı faaliyet gösteren firmalar… Yüksek teknolojiye geçişle birlikte bu yüklerin de hafiflemesi söz konusu olabilecek. Bu nedenle yüksek teknolojiye geçişin düzenli desteklenmesi şart” ifadelerini kullandı.