Buluş yapan bir nesil yetiştirmek
Çiğdem SEZER

Çiğdem SEZER

sezercigdem@gmail.com

Buluş yapan bir nesil yetiştirmek

09 Mart 2019 - 12:33

Kızımla birlikte bir hafta sonu parkta geziyorduk, kızım heyecanla ağaçlardan düşen büyük kalın yapraklardan toplamaya başladı. Elinde de tahta bir çubuk vardı. Sonra topladığı yapraklardan birini çubuğa taktı ve bana yaklaşıp çubuğu hızla döndürmeye başladı. Çubuk döndükçe de tabii ki yaprak da dönüyor ve küçük bir vantilatör görevi görüyordu. Kızım çok büyük bir şey başarmış gibi heyecanla “Anne bak, yeni icadım, ismi de Serinletici 1200. Klimalara ne gerek var bu yapraklarla da epey bir serinlenir” dedi. Kendince bulduğu icadını elinden tüm gün boyunca hiç düşürmedi ve bir süre de odasında sakladı.  Bunu düşünmesi ve düşündüğünü uygulaması beni çok mutlu etti. Bulduğunu söylediği ve yaptığı şey belki çok basit olabilir; ama benim için anlamı ve değeri çok büyük. Önemli olan, düşünmek, tasarlamak, araştırmak ve üretmek… Bir inovasyon atölyesinde de öğrencim, insanların mutlu olduğu anların fotoğrafını çeken bir lens icat etmişti. “İnsanlar mutluluğu kaçırıyorlar, öğretmenim” dedi.

Her zaman söylediğim gibi, çocuklarımızda buluş yapma potansiyeli aslında oldukça yüksek. Önemli olan bu potansiyeli geliştirmek ve ortaya çıkarmak… Bu konuda da onları desteklemek gerekiyor. Hep söylüyorum ve söylemekten de bıkmayacağım: Sınav esaslı bir eğitim sistemi yerine, düşündüren, sorgulatan, meraklandıran ve üretmeye yönlendiren bir eğitim sistemimiz olmalı. Eğitmenlerimize, eğitim sistemimizi kurgulayanlara bu konuda çok önemli görevler düşüyor. Sadece eğitim sistemi değil, biz yetişkinlerin de bu konuda yapacağı çok önemli şeyler var. Peki, neler yapılabilir?

Çocukların daha çok doğada olmalarını sağlayın. Doğa insana keşfetme yeteneği kazandırır, bol malzeme sunar, merak uyandırır, zihin açar ve yaratıcı düşünmeyi destekler. 

Daha çok kitap okumalarını sağlayın. Kitaplar merak uyandırır, yeni bilgiler öğretir, yeni düşünce yolları açar, yeni hikâyeler kurgulatır ve farklı düşünmeyi sağlar. 

Sanayiyi keşfetmelerini sağlayın. Üretilen pek çok ürün ve hizmetin nasıl üretildiğini, neler yapıldığını, hangi emeklerin verildiğini, nasıl tasarlandığını onlara göstermeye çalışın. 

Bilim, robotik, kodlama, zekâ oyunları vb. atölye çalışmalarına katılımlarını sağlayın. Artık ülkemizde de çocuklara bilimi sevdiren, üretmeye yönlendiren, teknolojik projeler hazırlamasını sağlayan pek çok çalışma yapılıyor. Değerli kurumlar ve kuruluşlar çocuklara bu imkânı sağlayabiliyor. 

Çocuklarınızla birlikte bilim şenliklerine, bilim fuarlarına gidin. Bu tür etkinlikler onlara farkındalık kazandıracaktır. İnanın, siz de pek çok şey öğreneceksiniz.

Çocuklarınızla evde beyin fırtınaları yapın. Bir konu seçin ve bu konu üzerinde yeni düşünceler, yeni fikirler üretmeye çalışın. Yeni sorular üretin ve bu soruların cevaplarını öğrenmek için onları araştırmaya yönlendirin.

Onlara mutlaka çizim yapacağı, sürekli yazı yazıp notlar alacağı imkânlar sağlayın. Çizim defterleri, ayaklı panolar, karatahtalar, duvara monte edilebilen kâğıtlar, panolar vb. ekipmanları onlara imkânlarınız ölçüsünde sağlayın. 

Farklı zamanlarda gerçekleştiren bilimsel, teknolojik fikir üretme yarışmalarını takip edin ve bu yarışmalara çocuklarınızın katılımını destekleyin. Bu yarışmalarda önemli olan birinci olmak değildir, önemli olan üretebilmek ve bu cesareti kazanabilmektir.

Okullarda çocuklarımıza verilen proje ödevlerini, araştırma çalışmalarını siz yapmayın. Sadece destek olun ve ona sadece kaynakları bulma konusunda mentorluk yapın. Bırakın, projesini kendi hazırlasın. Önemli olan sınıfta en iyi olmak değil, önemli olan düşünmek, tasarlamak ve üretmektir.


Bu yazı 1446 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar