İnovatörler problem arar
Çiğdem SEZER

Çiğdem SEZER

sezercigdem@gmail.com

İnovatörler problem arar

28 Ağustos 2018 - 10:48

Arabada yolculuk yaparken kitap okumak ya da cep telefonu veya tablet bilgisayarı ile ilgilenmek çoğunlukla problem yaratır. ‘Taşıt tutması’ dediğimiz olay gerçekleşir ve midemiz bulanır. Bir araba firması olan Citroën de bu soruna çözüm bulmak için kolları sıvamış ve tasarladığı Seetroen isimli özel bir gözlük ile yolculuk sırasında insanların çok rahatça midesi bulanmadan istediği şeyi okuyup yazmasına olanak sağlamış. Gözlüklerde Boarding RingTM teknolojisi kullanılıyor ve patentli bu teknoloji sayesinde ‘yol tutması’ problemi yüzde 95 oranında ortadan kalkıyor. Patentli olan bu teknolojide, gözlüğü çevreleyen sıvılar sayesinde ufuk çizgisi yeniden yaratılıyor ve bulantı probleminin önüne geçiliyor.

Yakın zamanda gerçekleşen bu inovasyon örneğini şu nedenle vermek istedim: İnovatörler her zaman problem arayanlardır. Problemleri bulur ve bir çözüm üretirler. Çünkü inovasyonu aramak ve bulmak gerekir. Bunun da iki temel yolu vardır: Önce problemi bulup sonra onun çözüm üretirsiniz ya da önce çözümü üretip sonra bu çözümlere uygun problemleri üretmeye başlarsınız. Ama her nihayetinde ortada bir problem ve bir çözüm vardır.

Problemleri bulmak en önemli konudur aslında. Problemleri nerelerde bulabiliriz diye sorduğunuzda da aslında cevap tam olarak gözünüzün önündedir. En önemli kaynak müşterilerinizdir. Müşterilerinizi dinleyin ve onlarla konuşun. Yaşadıkları sıkıntılar, ihtiyaçları, önerileri, fikirleri her zaman için sizin inovasyon kaynağınızdır. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir araba markasının yaptığı bu inovasyon müşterilerinin yaşadığı temel sıkıntıya dayanmaktadır.

Peki, neler yapabilirsiniz?

Müşterilerinizi ziyaret edin ve onlarla sohbet edin. Müşterilerinizi odak grup toplantılarına davet edin, fikirlerini dinleyin. Müşterilerinizin ürünlerinizi nasıl kullandığını izleyin, hatalarını ve ihtiyaçlarını tespit edin.

Bu yazı 1164 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar