Meslek liselerine hak ettiği değer verilmeli
Çiğdem SEZER

Çiğdem SEZER

sezercigdem@gmail.com

Meslek liselerine hak ettiği değer verilmeli

21 Ocak 2019 - 17:07 - Güncelleme: 18 Şubat 2019 - 18:10

2018 yılına veda ederken Aralık ayında arasında gerçekleşen Adana Bilim Şenliği’nde benim de inovasyon atölye standım vardı. Meraklı çocukların ve yetişkinlerin katıldığı şenlik, bölgemizde daha çok bilim şenliğinin yapılması gerektiğinin seslerini çok net duyurdu. Benim atölyemde ise inovasyon konusunu konuştuk ve atölye çalışmaları ile de yenilikçi düşünmenin limitlerini birtakım tekniklerle ve materyallerle zorladık.  Çok keyifli ve güzel bir iki gündü.

Bu tür şenliklerin en sevdiğim yanı çokça gözlem yapabilmeme ve harika deneyimleri yaşamama fırsat vermesidir. Adana Bilim Şenliği de böyle bir gözlem ve deneyim alanı oldu. Fakat yaşadığım bir deneyim vardı ki beni meslek liseleri konusunda yeniden kafa yormaya itti.

Bir grup lise öğrencisi atölye standıma geldiğimde hemen ön masada duran “Kapla” materyalleri ile ilgilenmeye başladılar. Kapla oyunu özellikle tasarımsal düşünme yeteneğinizi geliştirmeye destek olan ve benim de çok sevdiğim ahşap parçalardan oluşan bir materyaldir. Öğrencilerin yanına yaklaştığımda bana hemen “Hocam bunlarla ne yapabiliriz?”  diye sordular. Ben de onlara yaratıcı düşüncelerini zorlayarak her türlü tasarımlarını yapabileceklerini söyledim ve yenilikçi düşünme konusunda teşvik etmeye çalıştım. Bir öğrenci, “Ama biz meslek lisesi öğrencisiyiz hocam, yaratıcı düşünme konusunda bizden çok şey beklemeyin” dedi. Bunun üzerine grup yarı şaka yarı ciddi güldü. Ben de “Oysaki ben sizden tam tersini bekliyorum, yani sizlerin daha yaratıcı düşünebileceğinizi bekliyorum ve inanıyorum”  dedim. Grup, şaşırarak bana baktı ve “Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz hocam” dediler, ben de “Elbette” dedim. Ve gerçekten de böyle düşünüyorum.

Bu deneyimden sonra sıkça düşündüm; 20 yılık çalışma hayatım boyunca meslek liselerine daha fazla önem verilmesi gerektiğine hep inandım. Özellikle sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu mesleki becerilerin yetişmesinde meslek liselerinin öneminin çok büyük olduğunu düşünüyorum.  Fakat genellikle bizim bakış açımız, üniversiteyi kazanabilecek kapasitesine olmadığına inandığımız, bir şekilde bir beceri kazanıp da iş bulsun bari mantığıyla çocuklarımızı gönderdiğimiz okullar oldu. Ve bu bakış açısını öğrencilerimize de hissettirdik.

Oysa yenilikçi bir sanayi kültürünün gelişmesinde ilk önce meslek liseleri ile işbirliği yapmamız gerekiyor. Oradaki öğrencilerimize daha çok inovasyon ve girişimcilik anlatmak gerekiyor. Meslek liselerine hak ettiği değeri vermek zorundayız.

Bu yazı 1208 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar