Neden fikri mülkiyet hakları?
Çiğdem SEZER

Çiğdem SEZER

sezercigdem@gmail.com

Neden fikri mülkiyet hakları?

16 Mayıs 2018 - 17:23

Geçenlerde bir araştırma yaparken Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 1995 - 2017 yılları arasındaki illere göre patent başvuru sayısı istatistiklerine denk geldim. Adana ilinin verilerine baktığımda da aşağıdaki durumu belirli yılları baz alarak özetlemek mümkün olabilir.

Yıllara göre patent başvuru sayısı şöyle:

1995 yılında 2…

2000 yılında 4…

2007 yılında 70…

2008 yılında 21…

2017 yılında 57…

2018 yılında 53…

Verilerden de gördüğünüz gibi en çok başvuru sayısı 2007 yılında gerçekleşmiş ama sonra hızlı bir düşüş olmuş. Beraberinde bir toparlanma var ama 2017 yılında da bir öncekine göre azalma söz konusu.

Bu özet tabloya bakarak çok şey söyleyebilir, yorum yapabiliriz. Ama öncelikle benim aklıma gelen soruları paylaşmak isterim:

Fikir üretmekte ve buluş yapmakta mı zorlanıyoruz?

Beyin göçünden dolayı mı sıkıntı yaşıyoruz?

Fikir üretip yeni buluşlar yapıyoruz ama yasal koruma yapmayı mı düşünmüyoruz?

Fikri mülkiyet hakları konusunda hiç mi bir bilgimiz yok? Bilgi sahibi olmadığımız için mi yasal korumaya önem vermiyoruz?

Yasal korumayı bilerek ve isteyerek mi yapmak istemiyoruz? Ticari sır olarak korumayı daha çok mu tercih ediyoruz?

Bana kalırsa hepsinin de bir payı var!

Tüm bunları aşmanın tek yolu da çok erken süreçlerde fikri mülkiyet hakları konusunda toplumu bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak.

27 Nisan 2018 tarihinde Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü nedeniyle Girişimcilik Ekosistemi Derneği’nin düzenlemiş olduğu seminerde de bundan dolayı ‘Çocuklar ve Fikri Mülkiyet Hakları’ konusunda katılımcılara bilgilendirme sunumu yaptım. İlköğretimden itibaren çocuklarımızda bu konuda bir bilinçlendirme yaratmalıyız. Çocuklarla yaptığımız sınai mülkiyet hakları atölyelerinde onların ilgisini ve becerisini görünce bu konudaki ısrarım ve çalışmalarım her daim devam edecek.

Çok daha erken yaşlarda bu bilinci oluşturmalıyız. Buluş yapan ve buluşlarını koruyan bir nesil için bunu yapmalıyız. |

Bu yazı 1160 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar