Beta Tea ile çayın merkezine yolculuk
ENDER ŞİRE

ENDER ŞİRE

ENDER MUTFAKTA

Beta Tea ile çayın merkezine yolculuk

09 Mart 2019 - 13:06 - Güncelleme: 09 Mart 2019 - 13:15

Çay hakkında hiç bilmediklerinizi keşfetmeye hazır olun!

1 Mart’ta Beta Tea merkez ofisinde çay uzmanlarının düzenlediği çay tadım workshop’una katıldım. Euromonitor verilerine göre dünyanın en büyük 12’nci çay üreticisi olan Beta Tea, 450’nin üzerinde çay çeşidi, dünya çay borsalarındaki ilk 10’da yer alan yüksek alım hacmi, yurtiçi ve yurtdışındaki çay işleme tesisleri ile çaya dair bilinmeyenleri en doğru öğrenebileceğiniz yegâne adres. Beta Tea House ile tüketicisini dünya çayları ile buluşturan ayrıcalıklı çay deneyimlerinin yanında Beta Tea, bugün Türkiye’nin en geniş hediyelik çay koleksiyonuna da sahip.


Çay sadece bizim değil, birçok kültürün vazgeçilmezi. Dünyanın farklı bölgelerine ait çay çeşitleriyle, özel demleme ve harmanlama yöntemleri ile çayın çok zengin bir dünyası var.

Çay dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek. M.Ö. 2737 yılında Çin imparatoru Shen-Ning tarafından keşfedilmiş. Çay yaprakları tesadüfen içinde su kaynayan tencerenin içine düşmüş ve çay bulunmuş. Çayın ekimi ve yetiştirilmesi M.S. 400 yılında artan talep ile yapılmaya başlanmış. Bugün tahmini olarak dünyada günlük 18 ila 20 milyar bardak çayın tüketildiği düşünülüyor.

Çay konusunda şaşırtıcı bir bilgi de, tüm çay çeşitlerinin (siyah, yeşil, oolong, beyaz, pu-erh) aslında aynı bitkiden üretilmesi. Bilimsel adı Camellia Sinensis. Camellia Sinenis bitkisi Asya’ya özgü yarı tropik yeşil bir bitki; ancak şu anda dünyanın birçok bölgesinde üretiliyor. Çay bitkisi en iyi derin toprak, yüksek bölge ve yarı tropik iklimlerde yetişiyor.


Beta Tea uzmanlarının değerli tavsiyeleri üzerine, çayın hazırlanması ve demlenmesi hususundaki öğrendiğim altın değerindeki bilgileri şu şekilde sıralayabilirim: 

Çayı doğru saklamanın püf noktaları nelerdir?: Çay oksijende uzak tutulmalıdır. Çay ısıdan uzak tutulmalıdır. Çay ışıktan uzak tutulmalıdır. Çay yoğun kokudan uzak tutulmalıdır. Çay nemden uzak tutulmalıdır. Çay en doğru dökme olarak saklandığındadır.

Çayın Miktarı nasıl hesaplanmalıdır?: Her çay çeşidi için kullanılması tavsiye edilen çay miktarı farklılık göstermekle birlikte, her bir fincan çay için 1-2 çay kaşığı kullanmak genelde idealdir. Hangi demleme metodunu kullanıyor olursak olalım, mutlaka sıcak suyun çay yaprakları arasında dolaşıp aromasını almasını sağlamak için yeterince alan olduğundan emin olmalıyız.

Çayın Isısı nasıl olmalıdır?: Çay miktarı gibi, kullanılan suyun sıcaklığı da tercih edilen çaya göre farklılıklar gösterebiliyor. Ama her şekilde, suyu kaynattıktan sonra, çayınızı demlemeden önce bir miktar beklemeniz gerektiği aklınızda bulunsun.


Ne tarz bir su kullanılmalıdır?: Her çay demleyişinizde mutlaka taze su kullanın. Kaynamış suyun içindeki oksijen seviye azaldığından aynı suyu yalnızca bir kere kaynatıp kullanın. Musluk suyu kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Klor ve flor eklenen ve çeşitli kimyasal arıtma işlemleri gören musluk suyu, çayınızın gerçek tadını ve aromasını değiştirecektir. Tüm içme suları da aynı değildir. Mineral yapıları, dolayısıyla sertlik dereceleri ciddi farklılıklar gösterebileceğinden, tavsiyemiz deneme yanılma yöntemiyle birkaç sefer su değiştirerek damak tadınıza en uygun olanını bulmanız olacaktır.

Hangi çay kaç derecede ve kaç derece demlenmelidir?: Siyah çay 95-100 santigrat derecede ve 3-5 dakikada. Beyaz çay 75-80 santigrat derecede ve 1-2 dakikada. Yeşil çay 75-80 santigrat derecede ve 2-3 dakikada. Oolong çayı 85-90 santigrat derecede ve 2-3 dakikada. Sarı çay 75-80 santigrat derecede ve 1-2 dakikada. Bitkisel meyve çayı 100 santigrat derecede ve 5 dakikada. Mate çayı 100 santigrat derecede ve 5 dakikada. Pu-erh çayı 100 santigrat derecede ve 5 dakikada.

Not: Beyaz çay, yeşil çay, oolong çayı ve sarı çay kısa aralıklarla tekrardan demlenip tüketilebilir.

Bu püf noktaları eksiksiz yerine getirdikten sonra çayınızı keyif ve mutluluk içinde yudumlayabilirsiniz.


Bu yazı 1333 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar