Deli dolu hikayeyle büyüyen bir marka
ENDER ŞİRE

ENDER ŞİRE

ENDER MUTFAKTA

Deli dolu hikayeyle büyüyen bir marka

22 Ocak 2019 - 13:53

Son bir buçuk yıla damgasını vuran Kifidis Büyüksaat’in deli dolu hikayesini anlatmak istiyorum. Öncelikle Mert ve Mete kardeşlerin hikayesiyle başlayalım.
Mert Bigay üniversiteyi bitirdikten sonra 2000 yılında dünya markası olan bir firmada tıbbi mümessil olarak işe başladı. 6 sene başarılı bir çalışmadan sonra 2006 yılında Bursa Bölge Müdürlüğü’ne terfi etti. Başarılı çalışmasının meyvesini 2010 yılında İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne atanarak aldı. 7 sene bu görevi başarıyla yürüttükten sonra bir sabah istifa edip “Ben kebapçı olmak istiyorum” dedi.


Mete Bigay ise bir sosyolog. Kafası sürekli farklı çalışan Mert, 2017 Şubat ayında Adana Metal Sanayi Sitesi’nde bir dükkan kiralayıp tam 9 ay süren tadilattan sonra Kifidis Büyüksaat ismiyle restoranını hizmete soktu. Önceleri “Deli misin de böyle bir mekan açıyorsun?” diyen herkes sonrasında bu düşüncelerini değiştirerek “Ne iyi ettin buraya açmakla” demeye başladılar.   
Bu arada Mert kurumsal hayattayken birçok eğitim aldı. Bu eğitimler ne mı? Et eğitimi, salata eğitimi, hijyen eğitimi… Şu anda yaptığı işi sanki o zamanlardan düşünmüşçesine ileriye dönük adımlar atmıştı.
Nedir bu Kifidis Büyüksaat’i farklı kılan? 
*Öncelikle kapıya ve tüm kıyafetlerine yazdırdığı, yazdırmakla kalmayıp tescillediği "Adanalı Misafir Ağırlamayı Sever" yazısıyla misafirleri karşılamaları. 
*Kendi markalarını yazdıkları Kifidis Büyüksaat gazozu
*Mert'in bizzat kendi yaptığı harika sucuklar 
Kapıdan giren her misafirin önce şaşırıp sonra mekandaki güler yüze, hizmet kalitesine ve lezzete hayran kalmaları.


Bunlar, Mert ve Mete’nin işlerine daha çok aşık olmalarını sağlıyor.
Tabii ki kısa sürede yükselen bu başarı grafiği dikkat çekmeye başlamıştı. Art arda gelen franchise taleplerine kayıtsız kalamayıp 1 ay önce Mersin şubesini kendileri gibi başarılı bir bayiyle birlikte faaliyete geçirdiler.


Kifidis Büyüksaat markasının 4 ana değeri var. Nedir bu değerler?
Öncelik hijyen, sonra kalite, arkasından güleryüz ve bunlarla birlikte en önemlisi bu hizmetleri uygun fiyat anlayışıyla misafirlerine sunmak.
Kullandıkları ürünleri test ettirmeden almamak gibi bir takıntısı var Mert'in. Nedir bu ürünler peki? Nâr ekşisi, zeytinyağı, tereyağı ve baharatlar.
Sanayi gibi bir yerde böyle güzel  bir işletme hayaliyle yola çıkıp hayalini gerçeğe çeviren ve büyük bir başarı elde eden Mert ve  Mete’ye kocaman bir alkış.


Bu yazı 1868 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ali Sinan Dike
  5 ay önce
  Üniversitelerde girişimcilik derslerinde örnek olarak anlatılması gereken bir olay bence. Tebrikler.
 • Gulay Kahraman
  5 ay önce
  Gercekten cok basarili temiz bir yer.
 • Savaş Özkan
  5 ay önce
  4 Ana değeri yerinde yaşayan biri olarak, Mert ve Mete kardeşlere çıktıkları bu lezzet yolculuğunda değerlerini koruyacaklarına o*** tam inancımla başarılar diliyorum.

Son Yazılar