Nedir bu Levent Börek olayı?
ENDER ŞİRE

ENDER ŞİRE

ENDER MUTFAKTA

Nedir bu Levent Börek olayı?

07 Ocak 2019 - 13:48 - Güncelleme: 07 Ocak 2019 - 17:18

Son iki yıldır Türkiye, Adana böreği konusuyla çalkalanıyor. Özellikle börek yemek için uçak biletleri alındı, Televizyonlarda canlı yayınların, gazetelerde köşe yazılarının konusu oldu. Peki nereden çıktı bu börek olayı?
2016 yılının 3 Eylül günü Adana'ya davet ettiğim bir kaç blog yazarı arkadaşımı havaalanından aldıktan sonra sabah kahvaltısında ciğer yemek üzere yola çıktık. Yolda arkadaşlarla muhabbet ederken, daha önce tadını bildiğim Levent Börek’ten bahsedip, “Önden birer dilim börek yedireyim size” dedim. “Güzel mi? Gittiğimize değer mi?” muhabbeti yapılırken ben Levent ağabeyin tablasının önüne yanaşmıştım bile. Levent Tamtürk o gün Instagram’ın varlığından pek haberdar değildi. “Ağabey ver oradan biraz börek” dedikten sonra tepsiden çıkartması ve dilimlemesi sırasında çıkan çıtır çıtır sesler kafamızı karıştırdı. Kameraları çalıştırdık. O gün çektiğimiz videolar milyonlarca kez izlendi. Biz bile, görüntüleme sayısının artışını hayretle izledik.

3 gün sonra videonun etkili olup olmadığını sormak için Levent ağabeyi aradığımda bana direkt “Siz kimsiniz?” dediğini unutamıyorum. Böreğin neden bu kadar lezzetli olduğunu sorduğumda aldığım cevap "3 çeşit peynir kullanıyorum" oldu. Ayrıca böreğin  en üst katmanının baklava yufkası olduğunu ve bu çıtırlığın sebebinin bu olduğunu öğrendim.

Peynirli ve kıymalı çeşitleriyle bugüne kadar gelen Levent börek son birkaç aydır menüsüne çemensiz  pastırmalı  böreği de ekledi. Son günlerde sıkça yaptıkları Ar-Ge çalışmaları sonrasında yepyeni çeşitlerin sırada olduğu bilgisini de aldım. İstanbul'da bir kaç şubede kahvaltı tabağı servisine de başlayan Levent Börek’in şimdiki hedefi sütlü ve şerbetli tatlıları menüye ekleyip dükkanları akşama kadar çalışır hale getirmek. Yüreğir Sanayi Sitesi’nde seyyar bir tablada 19 yıldır su böreği satan Levent ustayı 3 Eylül 2016 tarihinden sonra yavaş yavaş tüm dünya tanımaya başladı.  2018 Aralık ayı itibariyle Levent Tamtürk Türkiye'nin en büyük tekstil şirketlerinin birine hisselerinin bir kısmını satarak ortaklık antlaşması yaptı ve yaklaşık 35 şube sayısına gerek franchise gerekse kendi bünyelerinde ulaşarak bir börek devi haline geldiler.

 

Bu yazı 1666 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar