Değer zinciri, en zayıf halkası kadar sağlamdır!
Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Değer zinciri, en zayıf halkası kadar sağlamdır!

08 Ocak 2019 - 13:49Hammadde aşamasından müşteriye, son tüketiciye kadar uzanan zincire DEĞER ZİNCİRİ diyoruz.

Amaç doğru ürünün/hizmeti, doğru zamanda, doğru maliyet/fiyat ile doğru kalitede, doğru miktarda, doğru yerde olmasını sağlamaktır. Her bir halka bir öncesi ve sonrasına değer katan içten bağımlı bir düzen içerisindedir.

-Son kullanıcı/tüketici; güvenilir, hoşuna giden ürün ve hizmeti uygun fiyata almak ister.

-Müşteri (son satıcı); ciro, karlılık, büyüme, iyi servis-güvenilir tedarik, inovasyon ister.

-Ürün/hizmet götüren Şirket: CİRO, KAR, TONAJ, PAZAR PAYI... sürdürülebilir büyüme ister.

Müşteri/tüketici odaklı zincir geriye doğru “talep planlama” yönlendirmesi ile satış, pazarlama, lojistik, üretim, satın alma ve finans gibi ana fonksiyonları tek çatı altında birbirine içbağımlı hedefler ile çalışır. Ana fonksiyonlardan yani halkalardan birisinde oluşabilecek sorun tüm zinciri etkileyebilecek ve müşteri/ciro kaybına sebebiyet verecektir. Günümüzde şirket yönetimlerinde gördüğümüz temel gelişim alanlarından birisidir değer zinciri yönetimini uygulamamaları. Birbirinden bağımsız hedefler ile yönetilen zincir halkalarında önceliklendirme farklılıkları nedenli sonuca ulaşmada yani müşteriye yukarıda bahsettiğimiz doğrular ile gitmede sorun yaşanması gayet normaldir.

Örneğin: Üretim performanslarında verimlilik, maliyet rakamları iyi iken yeterli esnekliğin olmaması sebepli (kapasite, stok) istenilen ürünlerin zamanında verilememesi. Veya satış tahminlerinin çok sapma göstermesi nedenli sistemin gerisine ilave maliyetler gelmesi. Benzer şekilde sağlıklı planlama yapılmaması sebepli hammadde tedarik tarafında aksamalar...

Sürdürülebilir karlı büyüme için şirketler vizyonları (ne olmak istedikleri) doğrultusunda strateji ve alt hedefleri belirlerken fonksiyonlar arası içten bağlı olmasına dikkat etmeli ve DEĞER ZİNCİRİ YÖNETİMİNİ esas almalıdır. Muhakkak ki İNSAN tarafında her zaman olduğu gibi; yetkinlik ve becerileri ile doğru profilde çalışanlar istihdam edilmesi, sürekli geliştirilmesi, performans bazlı değerlendirilmeleri, ödüllendirilmeleri (kazan-kazan) değer zincirinin sağlıklı yönetiminde çok önemlidir.

Değer Zinciri başlığı altında gelecek diğer konularımız:

Müşteriyi /pazarı anlama, satış ve operasyonel planlama, talep planlama, uçtan uca tedarik zinciri, verimlilik, brüt kar yönetimi, performans gelişim-liderlik tablosu, sürdürülebilirlik...

Bu yazı 1194 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar