Müşteri odaklı tedarik zinciri !!!
Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Müşteri odaklı tedarik zinciri !!!

19 Şubat 2019 - 13:03 - Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 13:06

Müşteriyi, son kullanıcıyı anlayıp zinciri geriye doğru çalıştırmaktır esas olan. Yani “Hizmetim, üretimim budur. Buna uygun zincir kurayım” demek bir zorunlu ihtiyaç olarak karşımıza. Çıkmaz ise tüketimi/piyasayı analiz edip, müşterileri dikkate alarak gerisindeki pazarlama, satış ve lojistik, üretim gibi zincirin önemli halkalarını kurmak gerekir. Şemada görüldüğü üzeri müşteri ile başlayıp biten değer zincirde ana görevler:

Pazarlama: Son yıllardaki yeni adı ile “marka oluşturma ve geliştirme” departmanı, markanın yaratılması, geliştirilmesi ve “karlı büyümesinden” sorumludur.

Satış: Müşteri oluşturma ve geliştirme departmanı, tüketiciye son kullanıcıya hizmet ve ürünü tanımlanmış doğru şekillerde sunmak, ulaştırmaktır sorumluluğu.

Tedarik zinciri: Hammaddeden müşteriye kadarki zincirde lojistik, üretim, satın alma ve planlama ana sorumluluklarıdır. İleriki yazımızda bahis edeceğimiz satış ve operasyonel planlama koordinatörlüğü görevi doğru ürün ve hizmetin doğru zamanda doğru kalitede müşteriye ulaştırılması ve “sürdürülebilir tedarik zinciri, etkin brüt kar yönetimi” açısından çok önemlidir. Ülkemiz kuruluşlarının birçoğunda henüz yer etmemiş olan S&OP (satış ve operasyonel planlama) kültüründe satış, pazarlama, tedarik zinciri, finans departmanları el ele çalışır ve her türlü kararı ortak alarak şirket icra kuruluna etkin, hızlı, doğru karar almada yardımcı olur. Talep planlama rolü en önemli rollerden biridir ve S&OP sürecinde satış tahminlerinin etkin bir şekilde operasyonel planlamaya dönüşmesini sağlar, takipçisi olur.Bu yazı 1168 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar