Neden uçtan uca tedarik zinciri yönetimi önemli?
Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Neden uçtan uca tedarik zinciri yönetimi önemli?

05 Şubat 2019 - 17:19

Tarladan sofraya değer zincirinin en önemli kısımlarıdır satın alma, fabrika/üretim, lojistik halkaları. Hammadde tedariğinden müşteriye ulaşana kadarki kısmı temsil eden bu zincir grubuna TEDARİK ZİNCİRİ diyoruz. Ülkemizde tedarik kelimesi daha çok satın alma fonksiyonu veya lojistik olarak ağırlıklı algılanmakla birlikte fabrika kısmı ayrı bir operasyon olarak işlevsel durumdadır.Ayrı fonksiyonlar olarak yönetilseler bile bir önceki değer zinciri yazımızda belirttiğimiz gibi birbirine içten bağlı müşteri odaklı hedefler ile yönetilmesi sürüdürülebilir  yapıyı oluşturur.

İdeali ise 1990'lardan bu yana çok uluslu firmaların uygulamasında gördüğümüz ‘’UÇTAN UCA TEDARİK ZİNCİR YÖNETİMİ’’ dir. Aşağıdaki şemada görünen mavi alan bu zinciri göstermektedir.


Müşteri odaklı kurulmuş bir uçtan uca tedarik zinciri yönetimi şirketlerin ana hedefleri olan CİRO,KAR,PAZAR PAYI gibi ana performans parametrelerine daha doğu ve hızlı etki eder.Tek lider tarafından yönetilen lojistik, satın alma,fabrika, planlama gibi fonksiyonlarda iç hedef öncelikleri yerine müşteri odaklı tedarik zinciri hedefi esastır ki bu da şirketin ana hedefleri ile direkt bağlıdır. Önceliklendirme doğru zamanda yapılabilir , maliyet ve esneklik dengesi sağlıklı ve hızlı kurulur icra edilir.

Tedarik Zinciri ana performans göstergeleri : 

BRÜT KAR (= CİRO - SATILAN MALIN MALİYETİ)  ,  OPERASYONEL VERİMLİLİK, İŞLETME SERMAYESİNE KATKI ( STOK,YATIRIM BÜTÇESİ), MÜŞTERİ SERVİSİ , KALİTE, ÇEVRE, İSG (İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ)


Bu yazı 1007 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar