Şirket içi hedefler içten birbirine bağlı olmalı!
Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Şirket içi hedefler içten birbirine bağlı olmalı!

30 Mayıs 2019 - 11:56

Birbirinden bağımsız hedefler departman bazında mükemmelliyetçiliğe koşturabilirken ana hedef olan müşteri/tüketiciden uzaklaştırır. Her departmanın kendine has hedefleri doğal olarak olacaktır; fakat tanımlarına baktığımızda hepsinin şirketin en üst seviyesindeki ciro, tonaj, kârlılık, pazar payı gibi ana hedeflere direkt veya endirekt etkisi vardır.

İcra kurullarındaki ana departmanlar şirket hedeflerini kendilerini de içten bağlı (interdependent) olarak alırlar. Yani beraber çalışmaz, hedefi kendi sorumluluk alanları sebepli paylaşmazlar ise şirket hedefine de ulaşılamaz.

Örneğin:

Ciro hedefine satış tonajı ve fiyat ile ulaşılır. Doğru fiyata satmak pazarlama (marka kârlılığı), satış (müşteri geliştirme) ve aynı zamanda maliyet yönetimi (tedarik zinciri, finans) ile ilgilidir.

Tonaj tarafında aynı şekilde doğru kapasite, zamanında üretim, kalite (tedarik zinciri) ve pazarlama, inovasyon ile ilgilidir.

Kârlılık hedefi ise ciro, satılan malın maliyeti, endirekt giderler ve finansman maliyeti gibi kalemlere bağlı olduğu için. Bu tepe hedefinde ilgili departmanlara içten bağlı olacak şekilde dağıtılması, paylaştırılması proaktif, sinerjik doğru yaklaşım olacaktır.

Ortak departmanlar (paylaşılan servisler), mesela İK, bilgi işlem, ar-ge spesifik hedefler alabilse de hepsinin ana hedeflerle ilişkisi vardır. Özellikle insan kaynakları departmanı her şeyin merkezi olması gereken insan, yetkinlik, beceri yönetiminin koordinasyonu açısından çok önemlidir.Bu yazı 974 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar