Talep planlaması
Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Talep planlaması

26 Mart 2019 - 09:30

Artan rekabet ortamında şirketlerin gelecek için güvenle yol alabilmeleri, tahminlerindeki doğruluklarla ve doğru kararlar ile paraleldir. Bu kapsamda talep planlaması tüm işletmeler için önemlidir. 

Talep planlaması, gelecekteki bir zaman süresi için şirketin bir ürünü veya çeşitli ürünleri için tahmin ve piyasa ve şirket önceliklerine göre operasyonel plan yapmaya hizmet eder. Satış ve operasyonel planlama toplantılarını koordine eder.

Talep planlaması satış tahmini ile aynı değildir.

Talep planlaması ile satış ekibinden ileriki dönemlerin tahminleri, pazarlama ekibinden de fiyat, reklam, promosyon gibi ürünün satışını etkileyebilecek faktörler alınır ve bunlar geçmiş bilgiler ile de karşılaştırılıp analitik çalışmalar yapılarak S&OP (satış ve operasyonel planlama) toplantısında konuşulmak üzere masaya getirilir.


Satış ve operasyonel planlama toplantı takvimi ve talep planlama koordinasyonu şöyledir:

Ayın 4 haftasında yapılması tavsiye edilen toplantılarda;

1. Hafta – İleriki ayların değişen satış tahminleri ve pazarlama aktivitelerine göre talep planının değişmesi, revize edilmesidir. Toplantıya satış, pazarlama ve talep planlama ekibi katılır. Talep planlama departmanı geçmiş yıllar bilgilerini data kullanarak tahminleri birlikte sorgularlar ve yeni plana hemfikir olurlar.

2. Hafta – Talep planlama ekibi revize olan planı alarak tedarik zinciri ekibi ile toplanır. Fabrika, lojistik, satın alma ekipleri yeni planın operasyonel plana dönmesindeki fırsatlar ve kısıtlamaları konuşarak revizyon ihtiyacını belirler

3. Hafta – Yeni operasyonel plan finans ekibi ile paylaşılır ve şirketin bütçe, mali planları ile karşılaştırılarak değişimlerin etkileri hesaplanır.

4. Hafta – Departman üst düzey yöneticilerinin genel müdür yönetiminde yaptığı ay sonu toplantısıdır. Talep planlama lideri plan değişimlerinin operasyona etkisini, finans departmanı lideri bütçeye etkilerini anlatarak karar alınmasını sağlar.
Bu yazı 938 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar