Tüketici /son kullanıcı ve müşteri ne ister?
Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Ş. Ali GÖKÇELİK

Tüketici /son kullanıcı ve müşteri ne ister?

21 Ocak 2019 - 17:05 - Güncelleme: 21 Ocak 2019 - 17:11

Son kullanıcı veya TÜKETİCİ herzaman verdiği paranın karşılığında doğru ürün veya hizmeti almak ister. Onun için fonksiyonel (kullanım amacına uygun)özellikleri, hislerine hitap etmesi ,güvenilirliği ve tabii ki doğru fiyatta olması önemlidir. Bilinçli tüketici/kullanıcı ihtiyacını bilir ve piyasa araştırır, ürün/hizmet özelliklerini inceler ise DOĞRU FİYAT (ucuz da değil pahalı da değil) ile satılanı bulabilecektir. İşte burada satıcıya düşen görev, pazar ve tücetici analizi ile doğru ürün veya hizmeti yaratmak, sunmak, bunu tanıtmak ve duyurmaktır.

Piyasada yaşanılan temel problemlerden birisi araştırma yapmadan, pazarın gidiş yönünü iyi tahmin edip planlayamama sebepli eksik/yanlış ürün veya hizmet sunmaktır. Talebi iyi anlamak önemli olduğu gibi, talep yaratıcı adımlar atmak da ( inovasyon/yenilikçilik) değer zinciri yönetiminin önemli aktivitelerindendir (marka oluşturma ve geliştirme-pazarlama).

MÜŞTERİLERİMİZ yani ürün/hizmetimizi son kullanıcıya ulaştıran iş ortağımız ise ana başlıklar ile büyüyebileceği ürünü satmak, kar edebilmek (maliyet) ve nakit akışı sağlıklı olsun ister.

Büyüme tarafı marka /ürün tanıtımı desteği, reklamı ve satış noktasında yapılacak aktiviteler ile bütün olarak düşünülmelidir. Ciro= satış fiyatı x tonaj (adet)  temel formülünden hareket ile büyümenin doğru fiyatlandırma ile gelmesi tercih edilmelidir ki KAR tarafı (maliyet yönetimi) ve tonaj tarafı dengede yönetilebilsin. Yani, müşteri tüketici tarafından çekişi olan ürünü doğru fiyata satmak ister, buna da inandırılır-ikna edilir ise kendisi de satış aktivitelerine destek verir ve büyüme gerçekleşir. Doğru fiyata tüketiciye veriyor olmak zincirin bir gerisinde kendisinin de doğru fiyata ürünü alıp maliyetlerini karşılaması ve beklenilen-hemfikir olunan karı elde etmesi anlamına gelmelidir. Tüketiciye pazar değerinin üzerinde fiyat ile ürün satmak mümkün olamayacağı için (alternatifleri olduğunu varsayarak) dinamik şekilde zincirin geri halkalarında yani maliyet yönetiminde ayarlama yapmak veya ürün/hizmet farklılaştırılması gerekir.

Nakit akışını yönetmek ise şirketlerin herzaman dikkat etmesi gereken bir konudur. İlk tedarikçiden son tüketiciye kadar uzanan zincir üzerinde nakit akışı dengeli yürümez ise malesef değer zinciri finansman sebepli aksar, kopabilir. Müşteriler de ürün ve hizmeti sattıklarında nakiti toplama hızlarının geriye doğru tedarikçilerine ödeme yapabilmelerini sağlayacak hızda olmasını ister.

Sürdürülebilir kalkınma için değer zincirinin her halkasının iç ve dış müşteriler mantığı ile yönetilmesi gerekir.

 

Özetle müşteri istekleri:


Bu yazı 1213 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar