Tarım ve kırsal kalkınma desteklerine devam
SEÇİL AKGÖL

SEÇİL AKGÖL

SEÇİL AKGÖL

Tarım ve kırsal kalkınma desteklerine devam

03 Eylül 2019 - 13:34

Geçen haftaki yazımızın devamıyla yeniden birlikteyiz. 

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri kapsamında proje müracaatları alınmaya başlandığından ve 20 Ağustos 2019 son teslim günü olduğundan, söz konusu tedbirin yatırım düşünen okuyucularımızı yönlendirecek ve projelerinin uygunluğunu teyit edecek detaylarını vereceğim. Takdir edersiniz ki tüm detayları vermek imkânsız. 

Nihai yararlanıcılar olarak ifade edilen müracaat edebileceklerin sahip olmaları gereken ve kanıtlayabilecekleri özellikleri şöyledir:

Çiftlik içi veya dışı faaliyetlerini çeşitlendiren çiftçiler veya çiftlik hane halkı üyeleri

Kırsal alanlarda yaşayan gerçek kişiler

Kırsal alanlardaki özel tüzel kişiler

Bunlarla birlikte her alt başlığın uygunluk kriterleri ve yapılabilecek yatırım konuları farklıdır. Örnek olması için bazılarını paylaşacağım. Bilin ki bunların fazlası var…

Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi kapsamında açık arazi büyüklüğü maksimum 2 hektar (tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği hariç), sera büyüklüğü ve mantar misel üretim alanı maksimum 1 hektar olmalıdır. Bitkilerin üretimi, depolanması/olgunlaştırılması, kurutulması, işlenmesi ve pazarlanması için ekipman alımı ve tesislerin inşası, modernizasyonu veya genişletilmesi; seraların inşası ve/veya yeniden kurulması ve/veya mantar/misel üretim üniteleri ve/veya gerekli makine ve ekipman alımı gibi yatırım konularını içermektedir.

Arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi için öncelikli kriterlerden bazıları ise arıcılık kayıt sisteminde kayıtlı olmaktır. Bu alandaki uygun yatırım konularından bazıları ise; bal ve arı ürünlerinin depolanması veya işlenmesi için garaj ve müştemilatının inşası, arı kovanlarının üretilmesi, yönetimi ve bakımı için çalışma ekipmanları alımıdır.

Zanaatkârlık ve katma değerli ürünler bu tedbirin en kapsamlı alt başlığıdır. Desteklenecek faaliyetler ‘Zanaatkârlık Listesi’nde yer almaktadır. Yalnızca mikro işletmeler desteklenecektir. 

İşletme binaları ve üretim tesislerinin inşası ve/veya modernizasyonu, kurulması, genişletilmesi ve yeniden inşası; yerel gıdalar ve tarımsal ürünlerin üretilmesi ve paketlenmesi için ve ayrıca el sanatları faaliyetleri için özel ekipman alımı; paketleme tesisleri ekipmanı konusunda fiziksel yatırımlar.

Kırsal turizm ve rekreasyonel faaliyetleri kapsamında yapılacak konaklama tesisleri proje sonuna kadar ‘turizm tesislerinin belgelendirilmesine ve niteliklerine ilişkin yönetmelik’ uyarınca belgelendirilmelidir.  İşletmenin kapasitesi maksimum 25 oda olmalıdır. Yeme-içme tesisleri için, yararlanıcı, başvuru sırasında 5996 sayılı Gıda Kanunu hükümlerine uygun olarak gerekli üretim ve kayıt sertifikalarına sahip olmalıdır ve tanınmalıdır.

Bu hafta da bu kadar, değerli okuyucular. Haftaya 02.08.2019 tarihinde çağrıya çıkan ve Orman ve Tarım İl Müdürlüklerinin yetkili olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı hakkında bilgiler vereceğim.

Sorularınız için mail adresimden ulaşabilirsiniz.Bu yazı 171 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar