ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi


Genç girişimciliğin aydınlık yüzü: Kemal ApaydınGelişmiş, belli bir refah düzeyini yakalamış tüm ülkeler makroekonomik sıkıntılarını girişimci kaynağını zenginleştirerek çözdü. Doğal kaynaklar, hatta sömürgelerden elde edilen gelirlerle sağlıklı büyümenin sağlanamadığını gören ülkeler dünyanın en kıymetli hazinesine, yani insan kaynağına ve girişimciliğe yöneldi.
Ekonomi yönetimimiz de bu gerçeği gördü. Son yıllarda oluşturulan strateji, girişimciliğe verilen önem ve destek umut veriyor. Elbette yeterli değil. Bu çerçevede kaynakların sınırlı olduğunu da gözden kaçırmamak gerek. Zaten girişim ve girişimciliği ateşleyen en önemli faktör de sınırlı imkânlarla fark yaratmak…
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Adana Genç Girişimciler Kurulu, sosyal girişimin en güzel örnekleri arasında gösterilen ‘Nöbetçi Kütüphane’nin Çukurova Üniversitesi’nden sonra kent merkezine açılan ikinci şubesinde güzel bir etkinlik yaptı. Bize, Adanalı genç girişimci Kemal Apaydın’ı dinleme imkânı sundu. 
Kemal Apaydın, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun başarılı bir girişimci… Daha üniversite yıllarında ürettiği projeleri ticarileştirmeyi başarmış, girişimini Silikon Vadisi’ne taşımış biri… Elbette başarı kolay değil. Daha fazla özveri, daha fazla çalışmak işin temeli… 
Apaydın, üniversitede sadece derslerine odaklı bir eğitim süreci tercih etmemiş. Farklı kulüplere gidip gelmiş, sosyal çevresini artırmış. Bir taraftan derslerine, diğer taraftan yazılım projelerine çalışmış. Akranları iki staj görmeyi tercih ederken, kendisi sekiz farklı işletmede staj görmüş.
Yurtdışındaki ilk stajını Amerika’da nükleer enerji üzerine yaparken enerjinin önemini kavramış. Rüzgâr enerjisini Almanya’da ve güneş enerjisini Kore’de inceleyerek yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili ilk projeleri geliştirmiş. Kore’den aldığı know-how ve işbirliği ile güneş enerjisi sistemleri kurmuş. Bu sistemleri ilk girişimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent’te iki ortak olarak başladıkları ‘Artı İnovasyon’ şirketiyle gerçekleştirmiş. ‘Chain’ adlı bir proje geliştirerek seminer, konferans ve fuar gibi etkinliklerde o alanda bulunan profesyonellerle daha kolay tanışılabilmesini sağlayan mobil bir uygulama geliştirmiş. Bu uygulaması, Türkiye’de ve Amerika’da birçok etkinlik organizatörü tarafından da kullanılıyor. Girişimleriyle ödüller almış. Bu başarılarını Silikon Vadisi’ne taşıyarak yeni ürünler geliştirme ve ticarileşmesini sağlamakla uğraşıyor. Ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Ekonomi Bankası (TEB) Girişimevi gibi kurumların ortaklığında Silikon Vadisi’nde açılan ilk ofiste yer alarak yeni Türk firmalarının buraya gelmesine de mentörlük yapıyor. 
Özetle; Apaydın, Türk gençliğinin aydınlık yüzü. İzlenmesi, destek verilmesi ve örnek alınması gereken bir girişimci… Hepimiz kendisinden daha büyük başarılar bekliyoruz. Bugüne kadar yaptıklarına bakınca bunu başarabileceğini zaten biliyoruz.  
Kemal Apaydın’ı dinlerken notlar çıkardım: “Cesaret, fikir, takım, emek, yatırım, satış… Her şey hayalle başlıyor” diyor ve ekliyor: “İyi bir fikriniz olsun ve bu fikir bir ihtiyaca cevap versin, bunu gerçekleştirecek cesaretinizle organize bir takım kurun. Çok çalışın ve bunu ticarileştirebilmek için inandığınız fikre yatırım yapılmasını sağlayacak bağlantıları sağlayın.”
Formülü çok karmaşık değil. Yapılamaz hiç değil. Genç girişimcilerin heyecanla dinlediği sunumda son paylaşımını da çok anlamlı buldum:
“En güzel deniz, henüz gidilmemiş olandır,/ En güzel çocuk, henüz büyümedi./ En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız,/ Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: Henüz söylememiş olduğum sözdür...” (24 Eylül 1945 - Nâzım Hikmet Ran)Diğer Yazıları

-Y kuşağıyla çalışmanın püf noktaları

-Girişimci adayları için GED mentörleri hazır

-Çukurova girişimciliğinde doğru ekosistemi çalıştırmak

-Girişimcilik eğitimine Adana örneği

-Girişimciliğe 317 nefer daha

-‘Sanayici Kadınlar’dan önemli hedefler

-2017`de sektörler konuşacak

-Tarıma dayalı OSB`ler gündemimizde olsun

-Adana hayvancılıkta neden 18’inci kent?

-Artık ‘Uluslararası’ bir fuara sahibiz