ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 334 / ISSN 1308-867X
   SAYI 334

Refleks Gazetesi


Bu kez haberler güzel


Adana için yılın en güzel haberini almak geçtiğimiz güne nasip oldu. Kentin en güçlü ekonomi aktörleri ‘Rekabet İçin Strateji (RİS) Adana Projesi’ protokolü imzaladı.
Adana, stratejik konumunu, zengin kaynaklarını daha kısa sürede değere dönüştürecek yenilikçi, inovatif, rekabetçi bir modeli ortaya çıkaracak ve bu çerçevede eyleme geçecek. Hedef, Türkiye’nin en gelişmiş kentleri arasına girebilmek. 
Adana, değil Türkiye’nin, Avrupa’nın en gelişmiş ve en yaşanabilir kenti olabilir mi? 
Bu konum, bu kaynaklar olabileceğini gösteriyor. 
Ama öncelikle hedef belirlemeye, bu hedefe ulaşabilmek için de stratejiye, eylem planlarına ihtiyaç var. Ve tabi ki işbirliğine, samimiyete ve odaklanmaya…
RİS Adana Projesi’ni Türkiye’de gündemine ilk alan kent Mersin oldu. Mersin’in ekonomik dinamikleri proje üzerinde aylarca yıllarca çalıştı. Kentin fotoğrafı çekildi, saha analizleri yapıldı. Hangi sektörlerde dünyayla rekabetçi olunabileceği bilimsel çalışmalarla ortaya çıktı. Sektör temsilcilerinin etkin katıldığı çalıştaylar yapıldı. Raporlar, planlar hazırlandı. Tarım, turizm ve lojistik sektörlerindeki inovatif, katma değeri yüksek üretimle hızlı, sağlıklı gelişmenin sağlanabileceği sonucuna varıldı. Gerçekten büyük emekler verildi. Birçok kurumdan birçok yetkili çok çalıştı. Ancak her proje doğal olarak sonuçlarıyla değerlendiriliyor.  
Mersin’in bunca emeğin karşılığında yaşadığı hangi somut gelişme ya da aksamalar var, bilmiyorum. 
Örneğin, proje kapsamında Mersin Lojistik Platformu’nun ‘Lojistik Organize İhtisas Bölgesi’ veya ‘Yenice Lojistik Köy’ yatırımlarıyla ilgili alınamayan mesafe… Ya da turizmde reform yaptıracağı belirtilen Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi’ndeki bir türlü aşılamayan engeller, gecikme…
Kentler çok başarılı kalkınma planları, stratejileri hazırlayabilir. Ama bunların merkezî kalkınma planları kapsamına alınmaması, yeterli kaynağın tam zamanında ayrılmamış olması, arzu edilen sonuçlara ulaşılmasını engelliyor. Bu da ciddi anlamda motivasyon kaybına yol açıyor. 
RİS Adana Projesi’nin ilk adımının atılmış olması sevindirdi. Ancak bu alanda Mersin’in deneyimlerinden faydalanmaya ihtiyaç var. Proje kapsamında nerelerde zorlandılar? Doğru yapılanlar, hatalar nelerdi? Adana ve Mersin’i kapsayan Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) Adana RİS Projesi’nde koordinatör olması umut verici. Zira Mersin’in deneyimlerinin Adana’ya aktarılması çerçevesinde köprü olacak en etkin kurum ÇKA olabilir. Böylece Adana, alması gereken mesafeyi daha kısa sürede ve daha az kaynakla elde edebilme şansı yakalar. 
Bu dönem hem Mersin’in hem Adana’nın önemli bir avantajı var. 
Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın tanıtım, yatırımlar ve reformların koordinasyonu ve izlenmesi alanındaki Başbakan Yardımcılığı, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çukurova için kaçırılmaması gereken bir şans olarak değerlendirilmeli. 
Her iki kent de ‘RİS’ projeleri kapsamında ürettiklerini, doğru ve etkin oluşturulmuş taleplerini Bakanlar Kurulu’ndaki iki temsilcisine taşımalı. 
Adana’nın son 20 yılını değerlendirdiğimizde kurumlararası işbirliğinin, iletişimin bu dönemki kadar güçlü olduğu bir dönemimiz olmamıştı. Bu alanda Mersin’in de bir sıkıntısı yok. 
Yerelde sağlanan güç birliğini merkezî yönetimle buluşturmanın tam zamanı… Bir daha böyle bir yapıyı göremeyebiliriz.
Hızlı harekete, samimiyete, odaklanmaya ihtiyacımız var. Diğer Yazıları

-Beta örnek olabilir

-Önce marka sonra…

-Tezat ve atalet nasıl giderilir?

-Gıpta ile izlediğim firmalar

-Dünya markaları tanıyor ama...

-Adana için değil, Türkiye için...

-Mega projelere şirketlerimiz ne kadar hazır?

-Bölgemizde durum hiç iç açıcı değil

-Yarım asırlık ADASO Türkiye’nin değeri

-Makine sektöründe neler oluyor?