ARŞİV | KÜNYE | ABONELİK FORMU | İLETİŞİM

Get Adobe Flash player
SAYI : 227 / ISSN 1308-867X
   SAYI 227

Refleks Gazetesi


Siz de yapabilirsiniz


8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerle kutlandı. Sabah saatlerinde Adana Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirilen konferans, öğlen sonrası Seyhan Soroptimist Kulübü’nün anlamlı etkinliği, akşam da Çukurova Senfoni Orkestrası’nın konseri derken günü bitirdim. 
‘Avrupa Birliği ve Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusunda Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Hatun Kılıçbeyli’yi dinledik. ATO Başkan Yardımcısı Atila Menevşe’nin de katıldığı etkinlikte, TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olarak açılış konuşması yaptım. Ancak, çok anlamlı bulduğum bir başka etkinlik Seyhan Soroptimist Kulübü’ne aitti. Kulüp, Adana Valiliği 2012 yılı SODES kapsamında öylesine güzel bir projeye imza atmış ki, Kadınlar Günü’nde bunu öğrenmiş olmaktan daha güzel bir hediye alamazdım. Proje, üniversiteye hazırlanan ancak, maddi imkanı olmayan 50 kız öğrenciye burs ve eğitim hizmeti sunulmasını içeriyor. Projenin adı, ‘Yüreğir’de 50 Gelincik’. 
Bu proje birçok açıdan çok önemli. İçinde hem kadın hem de eğitim var. Proje sonrası elli genç kızın hayatı değişecek ve sonrasında bu kızlarla ilgilenecek, anneler, ablalar ve koçlar olacak. Yüreğir Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi (YEĞMER) Eğitim Salonu’nda Seyhan Soroptimist Kulübü Üyeleri ve genç kızlarımızla bir araya geldik. Onlara kendi eğitim ve girişimcilik öykümü anlattım. Gözlerini kocaman açmış beni dinlerken, bir çoğundaki heyecan ve istek beni son derece duygulandırdı ve mutlu etti. Onlara ‘Siz de yapabilirsiniz’ mesajını vermek çok önemliydi. Böyle bir projeyi hayata geçiren Seyhan Soroptimist Kulübü Başkanı değerli arkadaşım Duygu Sezginer ve üyelerini üstelik böyle anlamlı bir günde yürekten kutladım. Konuşmamın ardından söz alan kulüp üyeleri, donanımlı ve iş hayatının içindeki başarılı kadınlar.  Projede yer alan kızlarımız için bilgisayar mühendisi, avukat, kendi şirketlerinde profesyonel üst düzey yönetici, finansman müdürü, psikolog, öğretmen ve daha birçok konuda uzman kadın danışmanlarının olması büyük şans. Bu toplantıda üyeler de kendilerini ve başarı hikayelerini paylaştılar. Kadınlar Günü’nde ‘Gelincikler’in hayatına bir katkı sunabildiysek ne mutlu...Balın hasını yemek istiyor musunuz? 
Yazmaktan en çok mutlu olduğum yazılar kadın girişimcilerin başarı öyküleri... Önceki gün Mendui Bal’ı markalaştıran Şule Baydaş uğradı.  Şule hanım, çocuklarını büyütmek için iş hayatına bir süre ara vermiş. Sonrasında Bingöllü eşinin ailesinin ürettiği balları paketleyerek satma kararı almış. Aslında bilgisayar programcısı ama girişimciliği mesleğinin önüne geçmiş. Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nden danışmanlık almış. Her yıl eşe dosta ikram ettikleri balı ‘Mendui’ ismiyle pazara sunmuş. Bingöl ve çevresinde üretilen balın zaten kaliteyle ilgili bir sorunu yok. Yüksek rakımda kekik, keven ve zengin çiçeklerle örtülü Bingöl dağlarının balı çok şık ambalajlarda tüketiciyle buluşmuş. 
Talep hızla artınca Bingöl’de Orhan Bucuka’ya ait ‘Binmet’ tesislerinde bal dolumu yaptırılmış. Bu tesis de Avrupa Birliği  desteğiyle AB standartlarında kurulmuş. Burada dolumu gerçekleştirilen ‘Mendui Bal’ın marka tescilini de alan Şule Hanım, KOSGEB’in yeni girişimci desteğiyle işyerini de açmış. 
Şule hanımın her saati dolu dolu geçiyor. Markasını ve pazar ağını büyütme yönündeki çabaları devam ediyor. Bu çerçevede Mendui Bal, Adana’nın en büyük süpermarket zincirlerinden Groseri raflarındaki yerini alıyor. Groseri ortağı Levent Uğurses’in balın kalitesinin yanı sıra bir kadın girişimciyi destekleme çerçevesinde pozitif ayrımcılık yaptığını anlatan Şule hanım, son yıllardaki radyo, tv ve internet üzerinden satışın ilk etapta sektöre zarar vermiş olsa da bilinçli bal tüketicisini ortaya çıkardığını söylüyor. Artık, ‘100 TL’ye 5 kilo bal’ kampanyalarına itibar edilmediğini anlatan Şule Başdaş’ın beraberinde getirdiği balı tattım.  Gerçekten son yıllarda yediğim en nefis baldı. ‘Bu bal donmuş mu?’ diye sordum. Şule hanım balın hasının kristalleşmesi gerektiğini söyledi. Oda sıcaklığında altın sarısı rengini alan bal muhteşemdi. Hele ‘Karakovan’ bir ürün var ki, yemeye kıyamayacağınız kadar güzel bir rayihaya sahip. Mendui Bal’a ilgi yoğun. Groseri’lerden ulaşabileceğiniz farklı ebatlardaki ballar tüketicisini bekliyor. Ayrıca bu ürün Kocavezir’de Ersoy Gıda da ve Cemalpaşa da Elma Kuruyemiş’te var. Ben her okuyucumun bu balı tatması ve ayrıntılı bilgi alabilmesi için Şule Baydaş’ın cep telefonunu veriyorum:
0535 979 10 44


Diğer Yazıları

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers error '80040e14'

[MySQL][ODBC 5.1 Driver][mysqld-5.5.5-10.0.29-MariaDB]You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MariaDB server version for the right syntax to use near 'order by id desc limit 10' at line 1

/yazidevam.asp, line 97