Zirvede 3 otomotiv ihracatçısı

Zirvede 3 otomotiv ihracatçısı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan ‘İlk 1000 İhracatçı Firma-2016’ araştırmasına göre, en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında zirvenin sahibi 4 milyar dolar ile Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. oldu. İkinci 3,2 milyar dolar ile Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (Tofaş), üçüncü 2,8 milyar dolar ile Oyak-Renault Otomobil Fabrikası A.Ş. olurken; otomotiv sektörü geçen yılı toplam ihracatta 22,2 milyar lira ile kapattı.

09 Haziran 2017 - 16:34

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 15 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan ‘İlk 1000 İhracatçı Firma’ araştırmasının 2016 yılı sonuçları düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklanan araştırmaya göre, en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında zirvenin sahibi 3,96 milyar dolarlık ihracat ile Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. oldu. Listenin ikinci sırasında ihracatını yüzde 55 artırarak 3,19 milyar dolara çıkaran Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (Tofaş) ve üçüncü sırada ihracatı yüzde 5 artışla 2,8 milyar dolar olan Oyak-Renault Otomobil Fabrikası A.Ş. yer aldı.

İHRACATIN SADIK YÂRİ ALMANYA

TİM’in ‘İlk 1000’ verilerine göre; firmaların geçen yılki toplam ihracat tutarı yüzde 1,13 azalarak 81,4 milyar dolar olurken, toplam ihracat içindeki payı ise yüzde 57,3 olarak gerçekleşti. Toplam ihracatının yüzde 48,8’ine ilk 500 firma, yüzde 8,5’ine ise ikinci 500 firma imza attı. Yıllardır en çok ihracat yapılan ülke olan Almanya’dan elde edilen ihracat geliri yüzde 4,3 artarak 14 milyar dolar oldu. En çok ihracat yapılan ilk 10 ülke arasında en çok daralan pazar, Ortadoğu’da yaşanan gerilimler yüzünden Irak olurken, ülke grupları bazında en fazla ihracatta ise 68,3 milyar dolarlık tutarı ile Avrupa Birliği (AB) ilk sırada yer aldı.

HEDEF 50 FİRMAYLA 1 MİLYAR DOLAR BARAJINI GEÇMEK

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, hedeflerinin Türkiye’yi sadece bulunduğu coğrafyada değil, tüm dünyada önde gelen bir ülke haline getirmek olduğunu söyledi. Araştırmanın bu doğrultuda ihracata ışık tuttuğunun altını çizen Büyükekşi, “Listede 1 milyar dolar barajını geçen 10 firma bulunuyor. 2023 yılı hedefimiz 50 firmamızın 1 milyar dolarlık ihracat barajını aşması. Bu hedefe ulaşmak için daha yüksek katma değere sahip ürünler ihraç etmeliyiz. Ar-ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya daha fazla yatırım yapmalıyız” dedi.

YENİ İSTİHDAMA VODAFONE’DEN BİR YILLIK İLETİŞİM DESTEĞİ

Geçen yıl 67 bin ihracatçı olarak 3,1 milyon kişiye istihdam sağladıklarını hatırlatan Büyükekşi, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliği büyük yankı buldu. Hükümetimiz de çalışma hayatının iyileştirilmesi için her türlü tedbiri alıyor. Biz de TİM olarak, istihdam seferberliğine katkıda bulunmak için Vodafone işbirliği ile yeni bir destek açıkladık. Vodafone, bu destekle KOBİ’lerimize yeni istihdam ettikleri çalışanları için 1 yıl boyunca ücretsiz iletişim desteği verecek. Yani ihracatçı KOBİ’lerimize yeni işe alımlarda maliyet avantajı sağlanmış olacak. Böylelikle, KOBİ’lerimiz hem istihdam artışına daha güçlü destek verecek hem de maliyet avantajlarını ihracatlarına pozitif yansıtacaklar” diye konuştu.

2016 REKORLAR YILI OLDU

Geçen senenin rekorlar yılı olduğunu, 2017’nin de Türkiye’nin büyük sıçramalar yaşadığı tarihi bir yıl olacağını dile getiren Büyükekşi, şunları söyledi: “Geçen yıl tam 104 milyon ton ihracat yaptık. Bu bir rekor… Dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0,89’a çıkardık. Bu da bir rekor… AB’nin ithalatından aldığımız payı yüzde 1,28’e çıkardık. Bu da bir rekor… 3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 67 bin ihracatçının temsilcisi olarak, alnımızın terini aklımızın terine karıştırdık. Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

GÜMRÜK BİRLİĞİ VURGUSU

AB’nin Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini de belirten Büyükekşi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin ihracatçıları için yeni bir dönüm noktası olacağını söyledi. Ayrıca bu yıl hedefledikleri 48 ülkeye ticaret heyeti ziyaretinin 11’ini gerçekleştirdiklerini, en son İsrail’e geniş katılımlı bir heyetle ziyarette bulunduklarını, gelecek hafta da Romanya ve Güney Afrika’ya gideceklerini ifade etti.

İNOVASYON KATMA DEĞERLİ İHRACAT DEMEK

Araştırmaya göre veriler şu şekilde gerçekleşti:

 • Otomotiv en fazla payı aldı: Geçen yıl ilk 1000’in yüzde 65,1’ini üretici ihracatçı oluşturdu. İlk 1000 firmanın sektörel performanslarına göre, otomotiv sektörü geçen yıl yüzde 27,2 pay alarak lider olurken, toplam 22 milyar 184 milyon dolar ihracat yaptı. Hazır giyim ve konfeksiyon endüstrisinde yüzde 12,5 pay ile ikinci sırada, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü yüzde 9,7 pay ile üçüncü oldu. Firma sayısı olarak 179 firma hazır giyim ve konfeksiyon, 106 firma ile kimyevi maddeler ve 100 firma ile otomotiv ilk 3’te yer alan sektörler oldu.
 • İstanbul en fazla ihracat yapan il oldu: Yine ilk 1000 firmanın bölgesel dağılımında Marmara Bölgesi 586 firma ile birinci sırada yer alırken, İstanbul ise 434 firma ile iller bazında birinci oldu. İstanbul, aynı zamanda 57,4 milyar dolar ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ili oldu. İstanbul’u 13 milyar dolar ile Bursa ve 10,2 milyar dolar ile Kocaeli, 7,9 milyar dolar ile İzmir ve 6,3 milyar dolar ile Gaziantep izledi.
 • Kârlılık durumları: İlk 1000 firmanın kârlılık durumunda, ilk 500 içinde ihracatçı firmaların ortalama kârlılık oranı artış trendini devam ettirerek yüzde 6,8’e ulaştı. İkinci 500’deki firmaların ortalama kârlılık oranı ise bir önceki yıla göre düşerek yüzde 5,52’ye geriledi. İlk 1000 firma sermaye yapılarına göre incelendiğinde; özel sermayeli 726 firma bulunurken, yabancı sermayeli 108 ve kamu sermayeli 3 firma yer aldı.
 • Tam kapasite çalışan firma sayısı 118: İlk 1000 içindeki 549 firma kapasite kullanım oranlarını paylaşırken, bunların arasında tam kapasite çalışan firma sayısı 118 oldu. Geçen yıl ilk 1000 firmanın toplam istihdamı 567 bin olarak geçekleşti. İlk 1000 firma içinde ar-ge merkezi olan 174 firma bulunurken, firmaların ar-ge harcama tutarları ise 5,2 milyar lira, toplam cirodan aldıkları pay ise yüzde 2 civarında oldu.
 • Alınan patent sayısı 7 bin: İlk 1000 ihracatçı firmanın toplam tescilli marka sayısı 24 bin 389 oldu. Tescillenen uluslararası marka sayısı 13 bin 87, alınan patent sayısı ise 7 bin 19 olarak gerçekleşti. İlk 1000 ihracatçı firmanın katıldığı yurtdışı fuar sayısı bin 750, katıldığı yurtdışı ticaret heyeti sayısı ise 273 ve yurtiçinde katılım sağlanan fuar sayısı ise 859 oldu.

2016 YILI İHRACATININ İLK 20 FİRMASI:

 • Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.
 • Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (Tofaş)
 • Oyak-Renault Otomobil Fabrikası A.Ş.
 • Kibar Dış Ticaret A.Ş.
 • Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (Tüpraş)
 • Vestel Ticaret A.Ş.
 • Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.
 • Arçelik A.Ş.
 • Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • TGS Dış Ticaret A.Ş.
 • Mercedes-Benz Türk A.Ş.
 • Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş.
 • Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş.
 • BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • Eti Maden İşletmeleri A.Ş.
 • Şişecam Dış Ticaret A.Ş.
 • İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.
 • Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş.
 • (Araştırmaya katılmayan bir firma)
 • Tusaş Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. |

Reklam
Bu haber 4213 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güçlü kamu maliyesi ve bankacılık sistemine kararlılıkla devam edeceğiz
Güçlü kamu maliyesi ve bankacılık sistemine kararlılıkla devam...
Kamu bankaları ve bakanlıklara önemli atamalar
Kamu bankaları ve bakanlıklara önemli atamalar