Ortadoğu ve Afrika pazarı Lübnan'la aralanıyor
MEHMET ULUĞTÜRKAN

MEHMET ULUĞTÜRKAN

mehmet@memedya.com.tr

Ortadoğu ve Afrika pazarı Lübnan'la aralanıyor

23 Ağustos 2017 - 11:17

Bize en yakın ve en güçlü sanayi bölgesi Çukurova… Siz üretin, biz satalım.

Bu sözler, Uluslararası Lübnan Ticaret Odası Başkanı Wajih Bizri’ye ait.

Dünyanın en etkin ve zengin tüccarlarının çoğunun Lübnanlı olduğunu biliyoruz. Dünya ticaretinde söz sahibi bir diaspora var.

Başkan Bizri diyor ki:

Çin’den, İtalya’dan, Yunanistan’dan, Türkiye’den her türlü sanayi ürününü alıp ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Afrika pazarına satıyoruz. İstanbul’dan aldıklarımız arasında Anadolu’da üretilenler de var. Üstelik önemli bölümünü aracılardan alıyoruz. Çukurovalı sanayicilerle tanışmak, aracıyı ortadan kaldırmak, navlun giderlerini düşürmek istiyoruz.

Öneri çok cazip, değil mi?

BÜYÜKELÇİLER ÇOK DEĞİŞMİŞ

Geçen hafta Lübnan’daydım. Adana ve Mersin meslek odalarının, organize sanayi bölgelerinin destek verdiği ‘Çukurovalı Üreticiler Lübnan İş Heyeti’ ziyaret programının altyapısı için çalışıyoruz. 

Beyrut Büyükelçimiz Çağatay Erciyes’in çayını içtik. Yurtdışı seyahatlerimde onlarca büyükelçimizle görüştüm. Ancak Çağatay Erciyes farklı… Bulunduğu ülkenin ekonomisine bu kadar hâkim, iş dünyasını sektör sektör, hatta firma firma tanıyan bir büyükelçi gerçekten büyük avantaj.

Konuşurken bir üst düzey bürokratla değil de, bir holding CEO’suyla sohbet ettiğimi düşündüm.

Eğer bütün ülkelerdeki büyükelçilerimiz böyle ise, 2023 hedefi zor olmayacak.

SURİYE, TRABLUS’TAN İNŞA EDİLECEK

Trablus Ticaret Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Toufic Dabboussi, Türkiye’den gelenlere çok sıcak. “Sizi aileden sayıyoruz” diye karşıladı bizi. “Biliyor musunuz, odamızın kuruluşu Sultan Abdulaziz’in ‘olur’u ile mümkün olmuş” dedi. Bize odalarının Osmanlı dönemindeki etkinliğini anlattı.

Odaları 1870 yılında kurulmuş. Türkiye’nin en eski ve köklü odalarından Adana Ticaret Odası ile Tarblus’tan tam 24 yıl sonra, yani 1894’te…

Dabboussi’nin Çukurovalı iş insanlarından beklentisi büyük. Görüşmede aldığım notlarımı aktarıyorum:

  • Yeniden yapılanacak Suriye için en önemli liman Trablus’ta olacak. Çinli iş insanları gelip limanımızla ilgileniyor. Biz sizin gelmenizi bekliyoruz.
  • Çukurova çiftçisinin deneyimini biliyoruz. Gelin, topraklarımızı birlikte işleyelim. Ürettiklerimizi Ortadoğu’nun her noktasına ulaştıralım.
  • Sanayi bölgemizde ortak yatırımlar kurun. Biz Arap Birliği üyesiyiz. Aramızda gümrük vergisi yok. Bunun avantajını birlikte kullanalım. Trablus’ta yatırım yapacak her Türk iş insanının fahri yardımcısı olacağım.

NEDEN BU PAZARDA OLMALISINIZ?

Adana Tanıtım ve Kalkınma (ATAK) A.Ş., Refleks işbirliğiyle, 26 - 29 Eylül 2017 tarihlerinde Lübnan’a Çukurovalı iş insanlarını taşıyor. İkili görüşmeler, meslek odası ziyaretleri ve pazar arama çabalarını içeren etkinliği Beyrut Büyükelçiliğimiz başta olmak üzere 5’i Lübnan’dan 10’u Türkiye’den tam 15 kurum destekliyor.

Neden bu pazarda olmalısınız?” sorusuna gelince:

  • Lübnan pazarından pay almak için sektör ayrımı yok. Ülke nerdeyse her ürünü ithal ediyor.
  • Çukurova, sanayi ürünü çeşitliliği, coğrafi ve kültürel yakınlığıyla pazarın en avantajlı bölgesi…
  • Adana’dan Beyrut’a direkt uçuş var.
  • Mersin Limanı’ndan Trablus’a haftada 3 konteyner gemi, Taşucu’ndan ro-ro seferi var.
  • Beyrut banka mevduatlarında 200 milyar dolar var. Bu durum, ortak yatırımlara pencere açabilir.
  • Lübnan diasporası dünya ticaretinde çok etkin… Lübnan’la ilişkiler Ortadoğu ve Afrika pazarını beraberinde getiriyor. |

Bu yazı 3215 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar